Częściej potwierdzimy płatności PIN-em

Banki wprowadzają silne uwierzytelnienie, czyli dodatkowe potwierdzenie dyspozycji, które wykonujemy kartą płatniczą.

Teraz może pojawić się prośba o potwierdzenie PIN-em także płatności zbliżeniowej poniżej 50 zł (zasady dla płatności powyżej 50 zł nie zmieniają się). I tu uwaga – może dochodzić do błędów. Jeśli podczas płatności zbliżeniowej pojawi się błąd lub komunikat o odmowie transakcji, spróbuj zapłacić tradycyjnie, czyli umieść kartę w terminalu.

Zwiększenie częstotliwości potwierdzenia PIN-em transakcji to efekt dyrektywy unijnej PSD2. Obowiązuje ona na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jej celem jest między innymi zwiększenie bezpieczeństwa płatności i zwiększenie ochrony konsumentów.

Jednak najważniejsza zmiana wprowadzona przez PSD2 polega na tym, że oprócz banków, instytucji płatniczych i operatorów pocztowych, z danych o naszych kontach będą mogły korzystać również podmioty trzecie, określane jako TPP (Third Party Providers). Będą mogły nimi być zarówno banki, jak i każda inna firma, która uzyska zgodę organu nadzoru na świadczenie nowych usług PSD2. TPP będą mogły pobierać informacje o naszych kontach w jednym lub wielu bankach, aby np. prezentowania nam analizę naszych wydatków albo dokumentowania dochodów, gdy staramy się o kredyt. Wykazu takich podmiotów działających na polskim rynku jeszcze nie ma.

KOM
Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *