Jak mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym?
Ile czasu mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym? Gdzie najlepiej umieścić termometr rtęciowy, żeby zmierzyć temperaturę?
Termometry rtęciowe przestały być produkowane w kwietniu 2009 r., jednak wiele osób ma jej jeszcze w domu i tylko im ufa. Niektórzy jednak mogli już zapomnieć, jak mierzyć temperaturę takim termometrem.
Jak mierzyć temperaturę pod pachą? Termometr należy umieścić tak, by jego końcówka ściśle i bezpośrednio przylegała do skóry pachy. Przez cały czas pomiaru termometr należy dociskać ramieniem. Najlepiej prowadzić pomiar przez 5 minut. Prawidłowa temperatura pod pachą wynosi 35,5-37°C, a u małych dzieci – 36,4°C. Najczęściej poziom między 36,6°C a 37,5°C wskazuje na stan podgorączkowy, a jeżeli temperatura przekroczy 37,5°C, oznacza to gorączkę.
Jak mierzyć temperaturę w ustach? Pamiętajmy, że przed pomiarem należy odkazić termometr – np. alkoholem, a następnie opłukać wodą. Końcówkę termometru wkładamy głęboko pod język. Temperaturę mierzymy przy zamkniętych ustach. Tą metodę odradza się w przypadku małych dzieci, które mogą przegryźć lub zgnieść termometr. Prawidłowa temperatura mierzona w ustach mieści się w przedziale od 36,1 do 37,5°C. Powyżej tej wartości oznacza gorączkę.
Jak mierzyć temperaturę w odbycie? Warto przed pomiarem nałożyć na końcówkę termometru małą ilość żelu na bazie wody, olejku lub wazeliny. Końcówkę – maksymalnie do połowy długości – wkładamy do odbytu. To polecana metoda w przypadku małych dzieci. Pomiar powinien być prowadzony ok. 2 minut. Prawidłowa temperatura w odbycie wynosi ok. 37,5°C. Jeśli przekroczy 38°C – oznacza gorączkę.
WAŻNE! Termometr rtęciowy trzeba przed użyciem wstrząsnąć, tak aby słupek rtęci ustawić poniżej poziomu 35,6°C.
UWAGA! Co zrobić w sytuacji, kiedy termometr rtęciowy się zbije? Po pierwsze w pomieszczeniu, w którym doszło do rozlania się rtęci, należy otworzyć okna i przewietrzyć. Następnie w gumowych rękawiczkach trzeba zebrać kropelki rtęci, można to zrobić też za pomocą łopatki lub kawałka tektury. Tę śmiesznie zachowująca się ciecz najlepiej przelać do słoika z zimną wodą, dokładnie zakręcić i oddać do punktu utylizacji. Do sprzątania nie wolno używać odkurzacza, który może zintensyfikować parowanie rtęci.
żałuję, że juz takiego nie mam