Jak spędzić Dzień Dziecka?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: RAZEM! Dopóki Twoje dziecko nie jest wojującym nastolatkiem i garnie się jeszcze do rodziców, warto ten dzień (lub chociaż popołudnie po pracy) poświęcić właśnie swojej latorośli/latoroślom. A nawet jeśli jest to nastolatek, też spróbuj zaproponować wspólne „porobienie czegoś”. Możesz się miło rozczarować i jeszcze milej spędzić Dzień Dziecka ze swoim – już prawie dorosłym – dzieckiem.

 

Co zrobić w Dniu Dziecka ze swoim dzieckiem? Proponuję z młodszymi pociechami:

* wyjście na plac zabaw, ale może nie ten, co zawsze (my rano wybieramy się na otwarty dziś nowy plac zabaw, więc dzieci będą miały niespodziankę),

* wizytę w sali zabaw,

* lodziarnię (tak, lody w ten upał to jest to),

* wyjście do kina, albo seans w domu – takie Kino Domowe – z popcornem!

* piknik w lesie,

* wspólne zakupy pod tytułem „Wybierz sobie dziecko prezent” (uwaga, opcja niebezpieczna, bo nasza latorośl może wybrać coś, czego nie przewiduje nasz portfel – ale zawsze możemy spróbować ustalić jakieś zasady),

* wizyta w aquaparku (nawet z niemowlęciem!),

* partyjka gier, np. w Chińczyka,

* zabawa w chowanego,

* gry uliczne – pokaż dziecku, jak się grało w kapsle, klasy, gumę czy kręconkę!

* wspólne lepienie z plasteliny, ciastoliny, a najlepiej z modeliny (te wytwory zostaną na dłużej),

* robienie baniek mydlanych w parku,

* wspólne przygotowanie pyszności (ja mam w planach banalną galaretkę, którą przygotujemy rano, a po południu dołożymy świeżo ubitej śmietany),

* wieczorne piżamowe przyjęcie.

 

A co ze starszakami? Może:

* wyjście do kina/teatru (a co, trochę kultury się przyda),

* wspólne zakupy (opcja szczególnie polecana dla teamu: mama + córka),

* wspólne pobieganie, pogranie w kosza, wizyta na siłowni,

* lodziarnia (tak, dla dzieci w każdym wieku),

* wycieczka rowerowa,

* wyjście do muzeum,

* wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek, ziemniaków i podziwianiem gwiazd.

 

A może wybierzesz coś z poniższych propozycji?

 

Gdańsk

To trzeci dzień Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017. Na dodatek w teatrze przy ul. Grunwaldzkiej 16 odbędzie się przedpremierowy spektakl Miniatury. Gdańska Szkoła Artystyczna (al. Grunwaldzka 82, poziom 2) zaprasza na największą grę planszową w Polsce, animowaną przez kilkunastu artystów, pełną niespodzianek i niezwykłych przygód. Wielkie granie w godz. 9-13. Wstęp wolny.

 

Gdynia

Pierwsze na Pomorzu centrum nauki Experyment obchodzi w tym roku swoje 10. urodziny! Przed budynkiem CNE będą na dzieci czekały wystrzałowe niespodzianki z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz zabawy z wielkimi mydlanymi bańkami – w godz. 10-16.00. A Jedz Pij Tańcz (al. Jana Pawła II 9) zaprasza na darmowe lody i baloniki.

 

Kraków

Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką” zaprasza na spotkanie z Barbarą Gawryluk, autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży, która będzie opowiadać „O książkach nie tylko dla dzieci” – o godz. 18.00. W kawiarni Metaforma przy Powiślu 11 zaś odbędzie się spotkanie z Adamem Wajrakiem oraz nowym bohaterem jego książki – Lolkiem, o godz. 16.00. Dziennikarz, przyrodnik, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej i autor książek dla dzieci i dorosłych (m.in. „Przewodników prawdziwych tropicieli”, „Wilków” oraz książki „Umarły Las” z Tomaszem Samojlikiem) będzie mówić o przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami, oraz o tym jak pewnego dnia w jego życiu pojawił się pies, który do dziś mieszka z nim w Teremiskach, stając się pierwowzorem głównego bohatera książki. Spotkanie otwarte dla rodzin z dziećmi w każdym wieku, mile widziane czworonogi.

 

Łódź

Muzeum Kinematografii zaprasza na godz. 17.00 na pałacowy strych – tu czekać na nie będzie wystawa „Pałac pełen bajek”. Będzie można zajrzeć do budy Reksia, odwiedzić Dolinę Muminków, zawitać do pokoju Misia Uszatka, a nawet wyruszyć w rejs z Bolkiem i Lolkiem. Wstęp wolny. Fotofestiwal 2017: Dasz wiarę? | Can you imagine? (Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3) zaprasza na godz. 17.00 na uroczyste otwarcie Fotofestiwalu Kids – w programie: bawialnia ze studiem fotograficznym, warsztaty fotograficzne dla dzieci i rodziców, oprowadzanie po wystawach dla dzieci.  Na warsztaty obowiązują zapisy (warsztaty@fotofestiwal.com), udział w warsztatach jest bezpłatny dla dzieci, za okazaniem biletu lub karnetu Fotofestiwalu.

 

Radom

Kawiarnia Otwarta (ul. Żeromskiego 29) już o godz. 10.00 zamieni się w krainę pełną zabaw, atrakcje to m.in.: bańki mydlane, malowanie buziek, wata cukrowa, gry i zabawy, tańce, budowanie zamków z piasku, upominki dla każdego dziecka. Publiczna Szkoła Podstawowa numer 28 w Radomiu zaprasza w godz. 15-17 na festyn „Bezpieczne wakacje” w parku na Plantach – w programie: prezentacja wozów służb, pokaz tresury psów, przedstawienie „Współczesny Kopciuszek”, występy dzieci, malowanie twarzy, degustacja potraw i ciast, zamek dmuchany, kule wodne. Wstęp wolny.

 

Rybnik

Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach zaprasza na Piknik z okazji Dnia Dziecka, który rozpocznie się o godz. 16.00 w Parku Osiedlowym – Boguszowice (przy ul. Bogusławskiego). W programie m.in. Fabryka Małego Cukiernika.

 

Rzeszów

Millenium Hall zaprasza na laserowy paintball, boisko do piłki nożnej, koszykówki oraz tor do kręgli oraz stanowiska do gry w gumę, kręcenia hula-hop i talerzami. Do tego puszczanie wielkich baniek mydlanych, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, gry planszowe, kółko i krzyżyk w wersji olbrzymiej, klasy i twister. A w Strefie Nauki Jazdy dzieci poćwiczą jazdę na hulajnodze i poznawać będą przepisy drogowe. Galeria Nowy Świat zaprasza na świetlicową strefę z grami planszowymi, kolorowankami dla najmłodszych, salę gimnastyczną z rywalizacjami sportowymi, plac zabaw pełny kultowych gier podwórkowych i bajkowe kino. A Galeria Rzeszów przygotowała dmuchany park rozrywki (zjeżdżalnia, tor przeszkód), konkursy, zagadki, gry sprawnościowe, balonowe ZOO, malowanie twarzy i warsztaty z robotyki.

 

Toruń

Muzeum Toruńskiego Piernika (ul. Strumykowa 4) w godz. 10-18 organizuje Dzień Dziecka pod hasłem „Z piernikiem za pan brat od najmłodszych lat”. Będą piernikowe opowieści, malowanie piernikowych wzorów na dziecięcych buziach, warsztaty, podczas których będzie można samodzielnie wykonać pierniki dekoracyjne. Koszt udziału w warsztatach połączonych ze zwiedzaniem wystawy: 8 i 12 zł, a bez zwiedzania wystawy: 5 i 7 zł; piernikowe opowieści i malowanie twarzy – 5 zł.

 

Warszawa

Łazienki Królewskie zapraszają dzieci w różnym wieku na warsztaty „Kropki w paski”. I tak o godz. 11.00 w Starej Kordegardzie będą warsztaty dla najmłodszych – w wieku od 1 do 3 lat, w godz. 12-14 dzieci w wieku 1-5 lat będą mogły wziąć udział w animacjach „Kropki w paski”, a od 17.00 coś dla starszych dzieci. Zapisy przez email: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl, wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Centrum Rozrywkowego Miasta Hulakula zaplanowało m.in. pokaz mody dziecięcej polskiej marki IziKids i koncert absolwentów szkoły muzycznej, którzy zaśpiewają piosenki z bajek Disneya. Wszystkie animacje i zabawa na placu zabaw w ogródku letnim – bezpłatne. W Ferio Wawer (ul. Szpotańskiego 4) zaplanowano natomiast grę miejską i piknik rodzinny na godz. 16-20. W Parku Hassów przy ul. Wojciechowskiego wystąpi Robert Rozmus w programie artystycznym „Ani chwili na nudę” (początek o godz. 17.00). Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana (ul. Kazimierza Karasia 2) organizuje inscenizowane czytanie fragmentów „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, bilety w cenie 8 zł. Na Pomoście 511 zaplanowano natomiast darmowe Rejsy po Wiśle – w godz. 14-18.00, łódka odpływa co pół godziny.

 

Wrocław

W Loopy’s World na Bielanach Wrocławskich zaplanowano animacje oraz ciekawe opowieści o tajemniczym lesie. Wrocławski Aquapark zaprasza natomiast na turnieje sportowe, bitwy morskie i wodne zajęcia taneczne oraz konkursy z nagrodami. Opera Wrocławska zaś przygotowała na Dzień Dziecka premierę „Pchły Szachrajki” – z zawodowymi śpiewakami, z muzyką Macieja Małeckiego. Przedstawienie od strony reżyserskiej przygotowuje znakomita polska aktorka, Anna Seniuk. Spektakle o godz. 12.00 i o 19.00, bilety od: 25 zł.

 

Zator

Energylandia świętuje Dzień Dziecka aż 4 dni (od 1 do 4 czerwca). Będą animacje i zabawy dedykowane najmłodszym, m.in. Piana Party, Energusiowy Mega Twister o powierzchni prawie 200m2 oraz konkursy z nagrodami! – Tego dnia żadne dziecko nie wyjdzie od nas z pustymi rękami! – obiecują pracownicy parku rozrywki.

 

Żory

Miasteczko westernowe Twinpigs w Żorach zaprasza w godz. 10-18, na Dzień Dziecka zaplanowano koncert zespołu Arka Noego (start o godz. 17.00). Bilety do nabycia w cenie: ulgowy (dla dzieci) – 25zł, normalny – 35zł, w cenie biletu możliwość skorzystania z atrakcji Westernowego Parku Rozrywki od godz. 10.00.

 

Nie uwzględniłam atrakcji w Twoim mieście? Sprawdź stronę magistratu lub ośrodka kultury. Na pewno coś ciekawego znajdziesz! Jak nie na 1 czerwca, to na najbliższy weekend. On też upłynie pod znakiem święta dzieci.

 

KOM

 

One thought on “Jak spędzić Dzień Dziecka?

  • 5 czerwca 2017 o 14:22
    Permalink

    My jeździliśmy na rowerach, pogoda była wyśmienita!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *