Kalendarz na koniec roku

Przed nami jeszcze tylko kilka dni 2018 roku, ale za to jakich dni! Czy wiesz, że drugi dzień świąt to też „dzień rzucania owsem w wieśniaków”?


I to wcale nie jest takie święto tylko z nazwy. 26 grudnia to w Kościele Katolickim wspomnienie świętego Szczepana, który był pierwszym męczennikiem za wiarę. Stracił życie będąc ukamienowany przez wzburzony tłum. Tradycja ta została połączona z pogańskim obyczajem rzucania w ludzi zbożami na szczęście (nie znasz tej tradycji? A kojarzysz zwyczaj obrzucania pary młodej ryżem?). Owies to zboże, które sieje się jeszcze zimą. Według tradycji chłopi przynosili owies do kościoła w drugi dzień Bożego Narodzenia, aby go poświęcić, co miało zapewnić dobre plony. Na ziemi łowickiej oraz w Małopolsce owsem rzucano – w domowników, w piękne panny, w wiernych zgromadzonych w świątyni.

Co nas jeszcze czeka? Oczywiście „dzień odpoczynku po świętach” (nie wiem, jak Ty, ale ja jestem od wczoraj już mocno zmęczona), a następnie: Międzynarodowy Dzień Pocałunku i „dzień gry w karty”. 29 grudnia będą Imieniny Krescentych (nie wiem, dlaczego Nonsensopedia podaje to jako święto, może dlatego, że tego dnia imieniny swe obchodzą: Krescencjusz, Krescenty i Krescens), jak również Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej (29 grudnia 1993 r. weszła w życie konwencja o różnorodności biologicznej) oraz „dzień narodzin niedźwiedzi polarnych” (od 2008 r. święto to obchodzi Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody, ponieważ na przełomie grudnia i stycznia rodzi się najwięcej tych zwierząt).

30 grudnia to „dzień serka wiejskiego” (pierwszy polski serek wiejski został wyprodukowany w OSM Piątnica w 1992 r., ale nie znalazłam informacji, jakoby to było 30 grudnia), „dzień José Rizala” (święto narodowe w Filipinach – Jose Rizal w 1892 r. powołał Ligę Filipińską, która głosiła reformy społeczne, a 30 grudnia 1896 r. został rozstrzelany) oraz – jakżeby inaczej – Międzynarodowy Przedostatni Dzień Roku.

31 grudnia nikomu przedstawiać nie trzeba – jest to oczywiście Sylwester, New Year’s Eve (wigilia Nowego Roku i imieniny Sylwestra), ale także „dzień bez bielizny” (przypadek? Nie sądzę).

No to miłego świętowania!

Karolina


***

Myślę, że zainteresuje Cię oferta Sklepu Mamkowo – zabawki i artykuły dla dzieci! Zapraszam serdecznie na www.sklep.mamkowo.pl! I od razu zapraszam do konkursu „Wybierz sobie prezent”!

***

Do Użytkowników Facebooka: Nie chcesz przegapić żadnego wpisu na Mamkowo? Kliknij „Lubię to!” na moim fanpage: Mamkowo –serwis dla rodziców (wcale nie musisz być rodzicem, ale możesz, nie zabronię Ci tego). Od razu rzutem na taśmę zapraszam do mamkowej grupy. A może masz profil na Google+? W takim razie wpadaj na konto Mamkowo! Miłośników Instagrama zapraszam zaś na profil Mamkowo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *