Kolejność wychodzenia zębów

Pojawienie się pierwszego ząbka to małe święto w rodzinie niemowlaka. Kiedy możemy się spodziewać przebicia dziąsełek? W jakiej kolejności będą rosły ząbki?

Nie ma reguły, kiedy pojawia się pierwszy ząb. Często dzieje się to już w piątym lub szóstym miesiącu, ale może się to zdarzyć nieco wcześniej (np. w trzecim miesiącu), albo dopiero w dziesiątym. Od tej pory czeka nas maraton z wyrzynaniem ząbków – dwuipółroczne dziecko powinno mieć już komplet dwudziestu mlecznych zębów[1].

Po czym można poczuć, że pierwszy ząbek niebawem się pojawi? Po tym, że maluch jest niespokojny, często popłakuje, ślini się bardziej niż zwykle, wkłada do buzi paluszki i gryzie je[2]. Malec ma coraz większą potrzebę ssania swoich palców albo gryzienia różnych przedmiotów. Trzeba pamiętać, że gdy wyrzynają się pierwsze zęby, system immunologiczny jest osłabiony, co zwiększa nieco zagrożenie infekcjami, może pojawić się podwyższona temperatura i obrzmienie błony śluzowej dziąseł. Zdarzają się także problemy z trawieniem[3].

Kolejność wyrzynania się zębów:
* 4.-10. miesiąc – dolne jedynki,
* 7.-12. miesiąc – górne jedynki,
* 8.-13. miesiąc – dolne i górne dwójki,
* 12.-16. miesiąc – dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe,
* 15.-24. miesiąc – dolne i górne kły,
* 21.-31. miesiąc – dolne i górne drugie trzonowe.

KOM

[1] Zdrowie niemowląt, Wydawnictwo Olejsiuk, Ożarów Mazowiecki 2009, s. 44-45.
[2]Annette Nolden, Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Świat Książki, s. 82.
[3] Zdrowie niemowląt, op. cit., s. 45.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *