Polki chcą mieć wybór!

Kodeks karny zabrania lekarzom podwiązywać jajowody. Nawet gdy kolejna ciąża może zabić kobietę, nikt nie chce jej w tym kraju tego zabiegu przeprowadzić! Żyjemy w średniowieczu?

Napisałam oficjalnie w środę, 2 grudnia, do Fundacji Feminoteka i Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (!) takiego maila:

Dzień dobry!
Piszę z pytaniem o podwiązanie jajowodów. Jak w praktyce wygląda „ubieganie się” o ten zabieg? Co ma zrobić kobieta, dla której kolejna ciąża  jest zagrożeniem dla zdrowia i życia? Do kogo się udać?
— 
Z poważaniem,
Karolina Osińska-Marcińczyk
mamkowo.pl

Do dziś nie otrzymałam odpowiedzi. Napisałam więc dziś oficjalnie do Ministerstwa Zdrowia:

Dzień dobry!
Zwracam się z prośbą o wykaz podmiotów w całym kraju, które przeprowadzają zabiegi podwiązania jajowodów.
— 
Z poważaniem,
Karolina Osińska-Marcińczyk
Redaktor naczelny Mamkowo.pl

Odpowiedzi na razie nie ma…

Jedyną odpowiedź otrzymałam od znajomego lekarza ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który odpisał mi, cytuję: „Podwiązanie jajowodów to zabieg który prowadzi do trwałego ubezpłodnienia kobiety. W Polsce zabroniony prawnie pod karą 8 lat pozbawienia wolności dla osoby, która wykonuje tego typu zabieg (…). Wiec, nie wykonujemy tego typu zabiegów”. Zszokowało mnie to. Pogrzebałam i dowiedziałam się, że ten zabieg, który w większości przypadków jest odwracalny, został zakazany nowelizacją kodeksu karnego w 1997 r. i do tej pory jest zakazany w Polsce, państwie w sercu Europy. Zdesperowane kobiety, te które na to stać oczywiście, wyjeżdżają za granicę, żeby podwiązać jajowody. Często próbują nakłonić partnerów, aby to oni poddali się legalnemu w Polsce zabiegowi wazektomii, ale niewiele który facet decyduje się na 15-minutowy zabieg laparoskopowy, aby uwolnić partnerkę od przyjmowania hormonów przez kilkadziesiąt lat, do menopauzy…

Napisałam więc PETYCJĘ O LEGALIZACJĘ STERYLIZACJI ANTYKONCEPCYJNEJ. Popatrzcie, jakie znalazły się tam komentarze osób, które poparły petycję (to tylko niektóre z wczoraj i dziś):

Ewelina Post-Pinkosz (Olsztyn) – o 09.12.2020 09:16

Ta petycja jest ważna dla każdej kobiety. Ja mam już 4 dzieci i pomimo, że kolejna ciąża może mnie zabić odmówiono mi podwiązania.

Ewa Winkszno (Drezdenko) – o 09.12.2020 06:10

Chciałbym móc poddać się temu zabiegowi w moim kraju. Nigdy nie chce mieć dzieci, sama myśl o tym że mogę zajść w ciszę zabiera mi chęci do życia.

Cezary Dokrzewski (66-530) – o 09.12.2020 06:16

Kobiety powinny mieć prawo wyboru.

Katarzyna Frey-Kulakowska (Waterford) – o 09.12.2020 11:37

Jestem Polka, mieszkam w Irlandii. Skorzystałam tutaj z darmowej możliwości podwiązania jajowodów. Nie chxe mieć więcej dzieci. Nie interesuje mnie czy moj partner chxe mieć więcej dzieci. Moje ciało należy do mnie. Ja o nim decyduje. I chce żeby kazda kobieta miała ten sam luksus, który tak naprawdę jest podstawowym PRAWEM CZLOWIEKA! Pdoba mi się

Aleksandra Stawińska (Gryfice) – o 09.12.2020 11:19

Ponieważ kobiety, które nie chcą być matkami powinny mieć możliwość zdecydowania o tym w prosty i skuteczny sposób, a nie wydawać ogromną ilość pieniędzy na antykoncepcję, ktora nie jest w stu procentach skuteczna.

Dominika Chudy (Wrocław) – o 09.12.2020 11:04

Tylko ja mam prawo decydować o swoim ciele, a nie jacyś smutni panowie w garniturach.

Katarzyna Podwinska (Warszawa) – o 09.12.2020 02:32

Problem mnie dotyczy. Po tabletkach bardzo przytyłam, na założenie implantu mnie nie stać. Jednak jeśli sterylizacja byłaby w Polsce możliwa, bez wahania postarałabym się zgromadzić fundusze i poddać się zabiegowi. Zastanawia mnie również kwestia równouprawnienia w Polsce – mężczyźni mogą się poddać zabiegowi podwiązania nasieniowodów, dlaczego więc dla kobiet jest to nielegalna procedura?

Katarzyna Zubała (Radom) – o 09.12.2020 11:03

Jestem kabietą i pragnę w pełni decydować o swojej płodności, a także chcę, żeby inne kobiety i osoby mogące zajść w ciążę miały taką możliwość

Agnieszka Wójtowicz (Świdnica) – 09.12.2020 10:19 Uhr

Bo wiem, że wiele kobiet że względów zdrowotnych nie powinno mieć dzieci, ale mają prawo do swojego życia seksualnego bez żadnych ograniczeń

Aleksandra Gidek (40-026) – o 09.12.2020 00:33

Żądam równouprawnienia. Skoro wazektomia jest legalna, to i ten żabieg też nim powinien być. Idiotyczne są argumenty o tym, że w większości przypadków wazektomia jest , a salpigektomia nie, bo wybierając tą metodę antykoncepcji (niezależnie od płci), nie chce się posiadać potomstwa. Ktoś może powiedzieć, że są inplanty antykoncepcyjne podskórne, które cechują się niższym wskaźnikiem Pearla, ale nie każda kobieta może przyjmować hormony.

Dorota Widzyńska (89-500) – 09.12.2020 09:35 Uhr

Prawa reprodukcyjne są podstawowymi prawami człowieka. Sterylizacja powinna być legalna i łatwo dostępna, zwłaszcza w państwie, które zmusza kobiety do rodzenia śmiertelnie chorych dzieci.

Joanna Chodorowska (Wrocław) – o 09.12.2020 00:04

Chciałabym móc wykonać zabieg ratujący mi życie w moim kraju bez konieczności wyjazdu za granicę i płacenia majątku

Jack Allen-Whitham (Lg) – 08.12.2020 21:19 Uhr

This goes against human rights, it is 21st century, get with the times!

/tłumaczenie: To jest sprzeczne z prawami człowieka, jest XXI wiek, idźmy z duchem czasu!/

David Giles (Fq) – 08.12.2020 21:26 Uhr

Contraception is essential.

/tłumaczenie: Antykoncepcja jest niezbędna/

Dorota Widzyńska (89-500) – o 09.12.2020 09:35

Prawa reprodukcyjne są podstawowymi prawami człowieka. Sterylizacja powinna być legalna i łatwo dostępna, zwłaszcza w państwie, które zmusza kobiety do rodzenia śmiertelnie chorych dzieci.

Edyta Rataj (Rt) – o 09.12.2020 04:55

Pragnę, aby Polki miały takie sama prawa do decydowania o sobie jak inne kobiety w wielu krajach europejskich

Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się zmienić to chore prawo. Sprawą zaczynają interesować się pierwsze media – zobacz artykuł na Doba.pl.

Karolina Osińska-Marcińczyk

2 komentarze do “Polki chcą mieć wybór!

 • 16 grudnia 2020 o 17:51
  Permalink

  Również poddała bym się zabiegowi , jestem po 40 stce , mam małe dziecko , brak warunków na kolejne. Taką petycję ja i moja rodzina podpisze.

  Odpowiedz
  • 17 grudnia 2020 o 22:19
   Permalink

   Powinnam mieć prawo zadecydować o tym, czy nie chce mieć już więcej dzieci!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *