Szczepionka na pneumokoki w „gratisie”

Chcesz zaszczepić swoje dziecko (urodzone w latach 2013-2016) przeciw pneumokokom? Możesz to zrobić za darmo w promocyjnej akcji Ministerstwa Zdrowia. Jest jeden warunek: dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

 

Pneumokoki to jedne z najbardziej groźnych bakterii, które wywołują ciężkie choroby, często pozostawiające powikłania na całe życie.

 

Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będziecie mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia. – Przypominamy, że to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae! Kto może zostać zaszczepiony – dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016).

 

Szczepienie to jest zupełnie dobrowolne. Będzie wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z promocyjnej akcji? Zgłosić się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni, która ma podpisany kontrakt z NFZ i umówić na wizytę szczepienną do 20 kwietnia 2018 r. (jeśli dziecko będzie np. przeziębione, może je będzie zaszczepić jeszcze w maju i czerwcu, ważne, żeby do lekarza trafić do 20 kwietnia).

 

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone – podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

 

Zachęcam Państwa do skorzystania z tej możliwości, bo przecież: „Pneumokoków nie lubimy, więc nasze dzieci zaszczepimy” – mówi dr med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Konsultant Krajowy ds. Epidemiologii.

 

KOM
Fot. Canva

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *