Zmiany w polskiej oświacie – co dobrego?

Zewsząd słychać krytyczne głosy co do reformy edukacji. Ja jednak postanowiłam poszukać światełka w tunelu. Co dobrego mogą nam przynieść zmiany w polskiej oświacie?

Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdzi, że wszystkie dokumenty niezbędne do tego, aby uczyć w nowym systemie szkolnym (podstawa programowa dla szkół podstawowych oraz ramowe plany nauczania dla wszystkich typów szkół) są przygotowane. Do końca obecnego roku szkolnego przeszkoleni z nowej podstawy programowej mają zostać nauczyciele. Wydawnictwa pracują nad nowymi podręcznikami dla klas I, IV, VII, z których od września będą uczyli się uczniowie według nowej podstawy programowej. MEN zapewnia, że jeszcze przed wakacjami będzie gotowa oferta podręczników do tych klas.

 

Każdy uczeń ma otrzymać książki i ćwiczenia w szkole. Podręczniki oraz materiały edukacyjne dla szkół podstawowych i klas gimnazjalnych będą sfinansowane z budżetu państwa.

 

Co jeszcze da naszym dzieciom szkoła? – Chcę, aby dzieci miały zapewniony przynajmniej jeden ciepły posiłek w szkole i mogły w spokoju zjeść go podczas jednej dłuższej przerwy „obiadowej” – mówi Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. – Takie rozwiązania planujemy wprowadzić w szkole w roku szkolnym 2018/2019. Dodatkowo wspólnie z Ministrem Zdrowia przedstawimy wkrótce wstępne założenia programu obejmującego opieką stomatologiczną uczniów. Zarówno posiłek, jak i opieka stomatologiczna to istotne elementy składające się na dobrą szkołę.

 

Reforma w skrócie

 

Od września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową. To oznacza, że 1 września 2017 r. rozpoczną naukę pierwsi uczniowie klasy VII (absolwenci klasy VI dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej), którzy 1 września 2018 r. będą pierwszymi uczniami klasy VIII tej szkoły. Projekt ustawy przewiduje stopniowe i ewolucyjne wygaszanie gimnazjów. We wrześniu 2017 r. nauki w gimnazjach nie rozpoczną pierwszoklasiści, co oznacza, że z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się klasę I, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum. Struktura szkolnictwa będzie więc obejmowała:
* 8-letnią szkołę podstawową,
* 4-letnie liceum ogólnokształcące,
* 5-letnie technikum,
* 3-letnią branżową szkołę I stopnia,
* 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,
* 2-letnią branżową szkołę II stopnia,
* szkołę policealną.

 

Dodatkowe informacje dotyczące zmian w systemie edukacji znajdują się na stronie internetowej: www.reformaedukacji.men.gov.pl.

 

KOM

3 komentarze do “Zmiany w polskiej oświacie – co dobrego?

 • 24 maja 2017 o 09:30
  Permalink

  Nie wierzę w te zapewnienia. Skąd państwo ma wziąć pieniądze na obiady i dentystów? Nie wierzę im juz w nic!

  Odpowiedz
 • 24 maja 2017 o 09:42
  Permalink

  No ja także nie wierzę w zapewnienia men
  w polskiej oświacie jest coraz gorzej

  Odpowiedz
 • 28 maja 2017 o 12:41
  Permalink

  przeżyłąm już tyle zmian w polskiej oświacie, że nawet nie chce o tym myślec, wydaje mi się że jest coraz gorzej, do czego nas to doprowadzi?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *