16 tydzień życia niemowlaka: Istota społeczna

„Jaki on już duży!”, „Jaki kumaty!” – słyszę ostatnio. Tak, Piotruś poczynił ogromne postępy, zmienia się z dnia na dzień. Uśmiecha się szeroko do ludzi wokoło i uwielbia obserwować swoją siostrę.

Szesnastotygodniowe niemowlę można już nazwać istotą społeczną. Zaczyna ono zaznaczać swoją obecność w domu. Lubi być noszone, lubi przyglądać się światu[1]. Z noszeniem nie mamy problemu, tulimy się w chuście długiej tkanej i kółkowej. Tatuś też czasem nosi 🙂 (choć zdarza się, że Emilka wtedy krzyczy: „Zostaw, to mamusi Piotruś!”).

Ten tydzień znów był intensywny. W poniedziałek długa wyprawa do Wrocławia, we wtorek szczepienie przeciwko pneumokokom, w środę kurs pływania, w piątek zajęcia z muzykowania, w sobotę festyn służb mundurowych, a w niedzielę piknik rowerowy. Oj, działo się!

Co mówią „mądre książki” o szesnastotygodniowym niemowlęciu?

Lepiej przebiega karmienie (jeżeli dziecko jest karmione butelką, myślicie wtedy najczęściej, że nareszcie udało Wam się odnaleźć odpowiednią mieszankę). Głód potrafi dawać się dziecku mocno we znaki, ale zdarza się również, że rezygnuje ono z posiłku o szóstej po południu z tego prostego powodu, iż nie jest głodne. Poza tym łatwiej zasypia i potrafi przespać całą noc[2].

Tak, w noc po szczepieniu Piotrek zaskoczył mnie. Po wieczornym karmieniu odłożyłam go do łóżeczka i poszłam spać do sypialni. Od kilku tygodni mamy wypracowany taki rytuał, że około dwudziestej kładę go do łóżeczka, a gdy się obudzi około północy, pierwszej czy drugiej w nocy, to zabieram go do swojego łóżka. Tej nocy zbudziłam się o… czwartej! Piotrek smacznie spał! Zrobiłam coś, czego być może nie powinnam była – a mianowicie obudziłam go do karmienia. Po prostu wystraszyłam się tak długim snem mojego maluszka.

Co jeszcze możemy przeczytać o rozwoju dziecka w tym wieku?

Chwytanie: niemowlę, które odkryło, że własne rączki stanowią doskonałą zabawkę, trzyma je przed oczami lub też nawet łączy je ze sobą podczas zabawy. Udaje się mu już też całkiem dobrze sięgnąć rączką do buzi, dlatego też coraz częściej będzie wkładać do buzi różne zabawki[3].

Tak, Piotruś już od kilku tygodni chwyta grzechotki czy mobile nad leżaczkiem. Jego rozwój przebiega więc prawidłowo. A jak możemy takiemu malcowi pomóc w rozwoju?

Połóż malca na podłodze, a nie będzie już taki bezradny, jak wcześniej. Może nawet, na krótkie chwile, utrzymywać równowagę w pozycji, którą nazywamy pływacką: nogi wyciągnięte na całej długości, dłonie i ramiona napięte, dolna część tułowia (co sprawić może trudność nawet człowiekowi dorosłemu) odrywa się od podłoża[4].

Inne ćwiczenie: podciąganie za rączki. Po takim podciągnięciu niemowlę potrafi unieść główkę wraz z tułowiem[5].

A wreszcie, co dla rodziców jest najważniejsze, dziecko reaguje na zachowania innych ludzi: gaworzy, cmoka, głośno się śmieje. Potrafi nawet odwzajemnić się uśmiechem. Jest na najlepszej drodze do uzyskania pełnego kontaktu z rodziną[6].

Można nawet zauważyć, że początkowy uśmiech przeradza się w głośny śmiech[7]. Piotruś śmiechem reaguje przede wszystkim na swoją starszą siostrę. No, i na widok cycka 😉

Tekst i foto: KOM

***

Rozwój niemowlaka na Mamkowo.pl:

* 1 tydzień życia niemowlaka

* 2 tydzień życia niemowlaka

* 3 tydzień życia niemowlaka

* 4 tydzień życia niemowlaka

* 5 tydzień życia niemowlaka

* 6 tydzień życia niemowlaka

* 16 tydzień życia niemowlaka

* 32 tydzień życia niemowlaka

* 33 tydzień życia niemowlaka

* 43 tydzień z życia niemowlaka

***

Przypisy:

[1] Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1994, s. 20.

[2] Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat, op. cit., s. 20-21.

[3] Annette Nolden, Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Świat Książki, s. 55.

[4] Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat, op. cit., s. 21.

[5] Annette Nolden, Witaj na świecie…, op. cit., s. 55.

[6] Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat, op. cit., s. 21.

[7] Annette Nolden, Witaj na świecie…, op. cit., s. 55.

***

Zobacz też inne wpisy z tej kategorii:

Rozwój dziecka