3/999 Jak robić zdrowe zakupy?


999 Porad Pani Domu na XXI wiek

Trzymaj się poniższych wskazówek!

1. Jeśli to tylko możliwe, kupuj produkty oznaczone certyfikatami dokumentującymi uprawę/hodowlę ekologiczną; korzystaj ze sprawdzonych dostawców.
2. Nie kupuj gotowych mieszanek przypraw, gdyż często mają one w składzie chemiczne wzmacniacze.
3. Nie wybieraj produktów, które w swoim składzie mają nadmierną ilość dodatków do żywności (konserwantów, nienaturalnych barwników czy wzmacniaczy smaku).
4. Nie wybiera „najładniejszych” warzyw i owoców – robaczywe czy asymetryczne owoce mają znacznie mniejszą zawartość pestycydów niż apetycznie wyglądające zielone jabłka.
5. Kupuj warzywa i owoce sezonowe; w okresie zimy korzystaj z kiszonek lub mrożonek (pakowane są w pełni sezonu, gdy są najtańsze).
6. Jak najczęściej korzystaj z polskich produktów – czyli takich, które nie były dodatkowo „zabezpieczane” na czas transportu do Polski.
7. Pamiętaj, że niebezpieczne są grzyby i pleśnie – oglądaj każdą sztukę, nie kupuj orzechów czy nasion leżących długo poza szczelnym zamknięciem, ponieważ mogły się w nich rozwinąć szkodliwe grzyby.

Źródło: „Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej?” pod redakcją naukową Mirosławy Gałęckiej.
Więcej o książce: Co jeść, by czuć się lepiej

Karolina Osińska-Marcińczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *