8 domowych sposobów na przeziębienie
Sezon na przeziębienia w pełni. Jak się pozbyć tego ustrojstwa?Mam dla Was kilka – nieco kontrowersyjnych – porad. Czytajcie!
Złapało Cię? Co musisz robić? Najlepiej nie opuszczaj ciepłego, ale nie przegrzanego pomieszczenia. Warto nawilżać powietrze parą z miednicy lub gorącą wodą z czajnika. Trzeba pić dużo płynów. Jeśli katar utrzymuje się ponad dziesięć dni lub infekcja wydaje się rozszerzać poza nos i gardło – zasięgnij porady lekarza[1].
Co jeszcze możesz robić?
1. Pij mleko z miodem, masłem i czosnkiem
Taka ciepła mikstura to prawdziwa bomba, która w mig rozprawia się z przeziębieniem! Przepis na nią znajduje się tutaj.
2. Wciągaj nosem witaminę C
Brzmi kuriozalnie? A jednak… To ponoć dobry sposób. Potrzebna nam witamina C w proszku… Wciągnięty nosem pył szybko przenika przez śluzówki do krwi, a stosowanie witaminy C miejscowo może zahamować namnażanie się wirusa[2].
3. Stosuj aromaterapię
Przekrwienie nosa może zmniejszyć masaż twarzy z zastosowaniem rozcieńczonego olejku eukaliptusowego. Podobnie kąpiele w gorącej wodzie z dodatkiem tego samego olejku lub innego – z sosny. To także łagodzi bóle mięśniowe[3].
4. Jedz świeży czosnek
Czosnek działa skutecznie na drogi oddechowe zmniejszając skurcze i stany zapalne, niszcząc bakterie i pobudzając wydzielanie śluzu, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie i łagodzi uczucie duszności. Najskuteczniejsze są świeżo utarte lub pokrojone kawałki ząbków albo też świeżo wyciśnięty sok z czosnku. Jeśli pokusisz się o preparaty czosnkowe z apteki, to wiedz, że im bardziej są one bezwonne, tym z reguły są mniej skuteczne, bowiem to lotne bakteriobójcze związki z czosnku muszą najpierw zostać wchłonięte w jelitach, następnie przeniknąć do płuc, aby wraz z wydychanym powietrzem mogły działać na oskrzela, gardło i jamę ustną przez odpowiednio długi okres[4].
5. Lecz się ziołami
Pij herbatki zawierające m.in. jeżówkę, imbir, szantę, miodunkę plamistą i dziewannę. Płucz gardło herbatką z kozieradki lub rumianku przy bólu gardła[5].
6. Płucz gardło solą lub cytryną
Płukanka z wody i soli (łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody) to najprostsza metoda na bolące gardło. Podobnie skutecznym sposobem jest płukanka z ciepłej wody z sokiem cytrynowym, która nie tylko łagodzi ból, ale też tworzy w gardle środowisko kwaśne, którego nie lubią wirusy i bakterie[6].
7. Ćwicz jogę
W leczeniu choroby pomagają techniki głębokiego oddychania. Jak? Ułatwiają one odpoczynek i rozluźnienie. Dodatkowo techniki te przeciwdziałają przekrwieniu błony śluzowej nosa[7].
8.Wysusz się suszarką
Wdychanie ciepłego powietrza z suszarki do włosów usuwa wirusy namnażające się w górnych drogach oddechowych. Jak przeprowadzić kurację z pomocą tego urządzenia? Należy ustawić suszarkę tak, aby dmuchała ona ciepłym, ale nie gorącym, powietrzem, naprzeciwko twarzy i wdychać powietrze przez nos co najmniej 2 minuty, a najlepiej około 20 minut[8]…
To rady z książek! Niżej masz przypisy!
KOM
Przypisy:
[1] T. Smith (red.), Lekarz domowy. Rodzinny poradnik medyczny, Ossolineum 1992, s. 192.
[2] 1001 rad dla zdrowia. Domowe sposoby leczenia codziennych dolegliwości, Reader’s Digest, Warszawa 2010, s. 232.
[3] Rodzinna encyklopedia zdrowia, Reader’s Digest, Warszawa 1999, s. 277.
[4] A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989, s. 134-135.
[5] Rodzinna encyklopedia zdrowia, op. cit., s. 277.
[6] 1001 rad dla zdrowia, op. cit., s. 233-234.
[7] Rodzinna encyklopedia zdrowia, op. cit., s. 277.
[8] 1001 rad dla zdrowia, op. cit., s. 235.
W celu zwiększenia odporności polecam codzienne spożywanie miodu – zapraszam na stronę http://www.miody.net, gdzie można kupić miód i poczytać o właściwościach różnych rodzajów miodu.
Na terenie Warszawy i Szczecina możliwy jest odbiór osobisty zamówień oraz prowadzimy sprzedaż wysyłkową w kraju.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia!
Hello. And Bye.
U nas niestety synka tak silna infekcja dopadła, że domowymi sposobami nie mogłam jej powstrzymać, więc lekarz musiał przepisać inhalace benodilem, bo działa przeciwzapalnie i skutecznie zwalczył stan zapalny. Poprawa była już po kilku pierwszych dawkach
Bardzo podoba mi się Twój wpis, bo osobiście unikam syntetycznych leków jak ognia. Jestem zaskoczona, tym, że VIT C można wciągać nosem 😉 I bardzo podoba mi się joga, ale w trakcie osłabienia zamieniłabym ją na medytacje 🙂
Wiesz, na jodze i tak każdy ćwiczy według swoich możliwości (na ten moment). Ja to przetestowałam na sobie i rzeczywiście – wchodziłam z katarem na jogę, a wychodziłam z odetkanym nosem! To też zasługa doświadczonej prowadzącej, która odpowiednio dobiera ćwiczenia do pory roku, a nawet fazy księżyca i zawsze kończy sesję ćwiczeniami oddechowymi (tuz przed relaksacją). Zatem: polecam jogę, co nie oznacza, że nie polecam medytacji, bo tez jestem całym sercem za 😉