BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: Jedziemy do Wytrzyszczki

Można sobie język połamać na samym tytule tej książki: „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”. Michał Rusinek zabiera nas w podróż po całej Polsce, wyjaśniając przy okazji, skąd wzięła się dana nazwa miasta lub wsi.

Autor uporządkował nazwy miejscowości według pytań, które się pojawiają, kiedy się zastanawiamy, skąd się taka lub inna nazwa wzięła. Czy w nazwach miejscowości się coś ukrywa? Czy są w nich części ciała? Czy są tu jakieś zwierzaki, albo owady? W jakich nazwach chlupie woda? Czy jest tu coś do zjedzenia? Czy w nazwach można dostrzec ukształtowanie terenu? Czy w polskich nazwach jest coś niepolskiego? Czy ktoś nam tu rozkazuje? Czy są tu jacyś rekordziści? Jakie nazwy są najtrudniejsze do wymówienia? Jakie nazwy są najśmieszniejsze? To ile właściwie mieliśmy stolic?

Poczytamy tu o większych miastach, które każdy z nas zna, a nie każdy zastanawiał się nad etymologią ich nazw. Peleton rozpoczyna Częstochowa, ale mamy też Gdańsk i Gdynię, Katowice, Olsztyn, czy Warszawę. Co do ostatniej… Rusinek rozbraja legendę o Warsie i Sawie, choć Wars być może istniał…

Nie byłoby jednak tej książki bez wiosek i mniejszych miast, które mają wyjątkowo barwne nazwy. Połamać sobie język możemy chociażby na Dzierzążni, Jazgarzewszczyźnie czy Podrzujszczu. Z książki dowiemy się, skąd się wzięły Pupki, a skąd Swornegacie. Odwiedzimy Żabojady, Widugiery, Uherce Mineralne i Niemyje-Ząbki.

A wszystko na stronach pięknie zilustrowanych przez Joannę Rusinek. Jej rysunki nawiązują bezpośrednio do tekstu pisanego, uzupełniając opowieści Michała Rusinka. Widać, że para autor – ilustratorka nadaje na tych samych falach.

„Wytrzyszczkę” polecam szczególnie przed urlopem, kiedy będziecie z dziećmi przemierzać polskie drogi. Miło będzie odnaleźć za oknem samochodu nazwę wymienioną w książce.  

Tytuł: „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”
Autor: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: Kraków 2021

2 komentarze do “BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: Jedziemy do Wytrzyszczki

  • 2 sierpnia 2021 o 12:39
    Permalink

    Podobają mi się ilustracje, format ksiązki chyba jest dość duży patrząc na czcionkę. A jak z grubością? Ile to ma stron?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *