Naucz dziecko… przegrywać

Porażka to bardzo ważna rzecz. W życiu czeka nas masa porażek – mniejszych i większych. Musimy się po nich umieć podnieść. I nauczyć tego nasze dzieci.

 

Tyle się teraz mówi o sukcesie. Trzeba sukces odnosić, trzeba być na niego gotowym, trzeba w niego wierzyć. A jeśli już mówimy o motywowaniu młodych sportowców, to ten sukces ma im być wręcz wpisany w genotyp.

 

Tymczasem Paweł Hoffman, psychoterapeuta, psychobiolog i trener, który w roli szkoleniowca pracuje od 2000 r. oraz tworzy autorskie programy i modele rozwojowe, które mają zapewnić większy komfort życia, przekonuje: Motywacja to przechodzenie od porażki do porażki, bez utraty entuzjazmu.

 

Pamiętasz, jaka duma Cię rozpierała, gdy Twoje Dziecko postawiło pierwszy krok? I to nic, że za chwilę się przewróciło. Ten upadek to też była porażka. Porażka potrzebna, dzięki której nasz maluszek uczył się, jak efektywnie chodzić. Jak stawiać stopy, jak nie przewracać się przy każdym kroku.

 

Poczucie wartości naszego dziecka wzmocnimy i umocnimy na całe życie jedynie wówczas, gdy pokażemy mu, że żadna porażka to nie koniec świata. Dlatego: naucz dziecko, jak przegrywać i jak się podnosić po przegranej, jak wyciągać z niej wnioski.

 

Konferencja: „Jak motywować – wspierać dziecko w działaniach sportowych”, podczas której Paweł Hoffman przeprowadził seminarium dla rodziców i trenerów, miała miejsce we wtorek, 5 czerwca w Świdnicy. Organizatorem przedsięwzięcia był Sportowy Klub Taekwondo Tiger, a współorganizatorami: Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki i Akademia Nauki – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy. Konferencja wieńczyła Świdnicki Test Przedszkolaka – jeden z największych tego typu wydarzeń sportowych w Polsce (udział w nim wzięło 450 przedszkolaków).

 

 

 

Tekst i foto: KOM

 

Zobacz także:

Jak pomóc dziecku z zadaniami domowymi?

11 komentarzy do “Naucz dziecko… przegrywać

 • 11 czerwca 2018 o 06:43
  Permalink

  Łatwo jest wygrywać, ale trudniej pogodzić się z porażką, wliczyć ją w koszty osiągania sukcesu, zmotywować się do dalszego działania, a przecież to właśnie bogactwo doświadczeń czyni nas efektywniejszymi. 🙂

  Odpowiedz
 • 11 czerwca 2018 o 08:44
  Permalink

  Mam w głowie cytat „Powodzenie nie trwa wiecznie, a porażka nie jest katastrofą” dla nas dorosłych łatwiej to zrozumieć, dla dzieci nie bardzo. Fajne są takie konferencje i na pewno pomocne.

  Odpowiedz
 • 11 czerwca 2018 o 08:55
  Permalink

  Zgadzam się z tekstem, przegrywać też trzeba umieć plus wyciągać wnioski z błędów żeby móc się poprawić 🙂

  Odpowiedz
 • 21 czerwca 2018 o 10:22
  Permalink

  Bardzo ważny temat. W życiu nasze dzieci bowiem czeka niestety sporo porażek. I żeby coś w życiu osiągnąć, choćby szczęście, trzeba umieć przegrywać, podnosić się i iść dalej.

  Odpowiedz
  • 22 czerwca 2018 o 10:21
   Permalink

   Też muszę popracować nad podejściem do własnych porażek

   Odpowiedz
 • 21 czerwca 2018 o 21:16
  Permalink

  Zgadzam się. Dziecko musi umieć przegrywać i godzić się z porażkami. Musi też, na wcześniejszym etapie życia, nauczyć się po prostu upadać, by wiedzieć, jak to robić umiejętnie i jak szybko się podnosić. Szkoda, że rodzice z reguły o tym zapominają.

  Odpowiedz
  • 22 czerwca 2018 o 10:20
   Permalink

   Zapominają i wręcz chronią na siłę dziecko przed każdą możliwą porażką

   Odpowiedz
 • 14 lipca 2018 o 15:54
  Permalink

  A możesz napisać coś więcej z tej konferencji? To bardzo ciekawy temat!

  Odpowiedz
  • 14 lipca 2018 o 20:00
   Permalink

   Konferencja Odpowiedzialnego Rodzica została zorganizowana przez Sportowy Klub Taekwon-do Tiger przy współpracy z Urzędem Miejskim w Świdnicy, Starostwem Powiatowym oraz Akademią Nauki – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy, należącą do sieci Akademia Nauki. To w jej ramach szkolenia dla rodziców od lat prowadzi Paweł Hoffman – psychoterapeuta i trener. Konferencja Odpowiedzialnego Rodzica była elementem podsumowania Programu „Mali Wspaniali” w Świdnicy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *