Poród naturalny – 10 zaskakujących faktów
Szykujesz się do porodu naturalnego? Poczytaj!
1. Poród jak… orgazm
Naprawdę! Tak może być. Debra Pascali-Bonaro zrealizowała film „Orgasimic birth” o rodzących w duchowym i fizycznym uniesieniu. To rzadkie, ale może się zdarzyć, gdyż w trakcie porodu organizm wydziela te same hormony, jak podczas stosunku seksualnego. Dodatkowo stymulowane są te same rejony ciała. Dlatego też czasem położne namawiają: „Proszę myśleć o seksie”.
2. Tylko 5% dzieci rodzi się w terminie
Zdecydowana większość kobiet rodzi w innym niż wyznaczony termin porodu – między 38. a 42. tygodniem ciąży.
3. Urodzisz szybciej, jeśli poskaczesz na piłce
W wielu salach porodowych obecnie znajdują się drabinki i piłki do ćwiczeń. Po co? Aby ciężarna mogła być aktywna podczas porodu. To jedna z najważniejszych naturalnych metod przyspieszenia przebiegu akcji porodowej. Warto więc skakać na piłce, a także spacerować po sali, kręcić biodrami, a nawet wykonywać przysiady. Te wszystkie ruchy pomagają maleństwu ustawić się w pionie w kanele rodnym.
4. Uspokój się, to poród będzie łatwiejszy
Hormony potrzebne w trakcie porodu (oksytocyna i adrenalina) wydzielają się prawidłowo, m.in. wtedy, gdy mamy dobre nastawienie psychiczne. Oksytocyna jest odpowiedzialna za skurcze macicy już w początkowym okresie akcji porodowej. Jeśli kobieta zaczyna się stresować, rdzeń nadnerczy wydziela, adrenalinę, która hamuje działanie oksytocyny. Sama adrenalina jest też niezbędna, ale w ostatnim etapie porodu, aby pomóc wzmocnić parcie.
5. Pot, siku i kupa
Kobieta podczas porodu naturalnego mocno się poci i nie kontroluje potrzeb fizjologicznych. W fazie parcia często sika i oddaje kał. Tego nie należy się wstydzić, bo to naturalne reakcje organizmu, które są codziennością dla osób odbierających porody. Mało tego, dziecko również może zrobić swoją pierwszą kupkę podczas porodu, nawet jeszcze w ciele mamy.
6. Hemoroidy
W tracie porodu dochodzi do silnego parcia, które zwiększa ciśnienie krwi i może doprowadzić do powstania żylaków odbytu.
7. Poród naturalny przygotowuje płuca dziecka do samodzielnej pracy.
Skurcze macicy wywołują ucisk ciała dziecka, dzięki czemu jego płuca mogą zostać opróżnione z wód płodowych. To przygotowuje maleństwo do zaczerpnięcia pierwszego oddechu.
8. Poród naturalny pomaga w karmieniu piersią
Skurcze macicy ściskają kości czaszki dziecka, co pomaga wykształcić odruch ssania. Podobnie w trakcie przechodzenia przez kanał rodny. Dzięki temu dzieci urodzone naturalnie mają mniejsze problemy z odruchem ssania.
9. Dziecko podczas porodu otrzymuje od mamy dobre bakterie
Gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny matki, jego układ pokarmowy zasiedla się dobrymi bakteriami. Flora bakteryjna narządów rodnych kobiety dobrze wpływa na budowanie odporności maluszka.
10. Noworodek może się urodzić w worku owodniowym
Na takie dzieci mówi się, że są w czepku urodzone. Takie narodziny są rzadkie, mniej więcej raz na 80 tys. urodzeń.
Fot. Canva