Światowy Dzień AIDS, bądźmy solidarni i odpowiedzialni
Wiem, zabrzmiało to jak slogan Mateusza Morawieckiego… 1 grudnia jednoczymy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z wirusem HIV i chorym na AIDS. W tym roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność (Global solidarity, shared responsibility).
Na całym świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV, czyli mniej więcej tyle, ile jest na świecie Polaków. Każdego dnia ok. 6 tys. mieszkańców Ziemi zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Szacuje się, że w Polsce nawet 30-35 tys. osób jest nosicielami wirusa HIV. A wielu z nich nawet o tym nie wie i może nieświadomie zakażać innych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do końca 2019 r. zakażenie stwierdzono u 25 544 osób.
Coraz więcej Polaków zakaża się
Niestety w naszym kraju notuje się coraz większą liczbę zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej) liczby te sukcesywnie maleją. Około 50 proc. zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017-2021”.
Symbolem Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. – pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętność, miłość.
Podejrzewasz zakażenie? Przetestuj się!
Ważne, żeby zakażenie HIV rozpoznać jak najszybciej. Można to zrobić tylko po wykonaniu testu w kierunku obecności przeciwciał anty-HIV. Ten test nie wykrywa samego wirusa HIV, nie wykrywa też AIDS, a jedynie przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi, produkowane przez układ odpornościowy człowieka zakażonego HIV. Wyprodukowanie przeciwciał w takiej ilości, by mogły być zauważone przez test wymaga czasu (ten czas nazywany jest okienkiem serologicznym), dlatego od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia do zrobienia testu powinny minąć 3 miesiące.
Wykonanie testu wymaga pobrania niewielkiej próbki krwi. Na ogół nakłuwa się żyłę w zgięciu łokciowym. Nie trzeba być przed tym na czczo.
Lista punktów, w których bezpłatnie i anonimowo wykonasz test na HIV – kliknij tutaj.
Tekst i foto: Karolina Osińska-Marcińczyk
Trzeba o tym mówić!
W dobie pandemii mam wrażenie, że wszyscy zapomnieli o AIDS.
A to groźna, śmiertelna choroba. Mam wrażenie, że wielu o niej zapomniało, uśpiło swoją czujność.
Dobrze, że jest taki dzień, aby sobie przypomnieć, że AIDS jest nadal.
Bądźmy więc solidarni i odpowiedzialni.
Bardzo mnie martwi poziom służby zdrowia w naszym kraju :/ a co za tym idzie niewiedzy ludzi.