Urlop menstruacyjny? W niektórych firmach w Polsce to możliwe

Umierasz z bólu raz w miesiącu? I musisz iść do pracy? Są już firmy, które wprowadziły płatne urlopy dla kobiet z miesiączką.

Nike wprowadziło taki urlop już w 2007 r. W 2016 r. urlop menstruacyjny dla pracownic wprowadziła brytyjska firma Coexist, a w 2017 r. australijska organizacja zajmująca się prawami kobiet Victorian Women’s Trust. W 2019 r. taki urlop pojawił się w pierwszym kraju arabskim: Egipcie – wprowadziła go agencja reklamowa Shark@Shrimp.

W 2020 r. urlop wprowadził indyjski dostawca jedzenia Zomato. Tam przy okazji zadbano o samopoczucie mężczyzn publikując na stronie notatkę specjalnie dla nich: „Informacja, że koleżanka jest na urlopie menstruacyjnym, nie powinna w nas budzić dyskomfortu. To część życia i choć nie rozumiemy w pełni, przez co przechodzą kobiety, musimy im zaufać, gdy mówią, że muszą odpocząć. Wiem, że dla wielu kobiet skurcze menstruacyjne są bardzo bolesne – jeśli chcemy zbudować w Zomato kulturę prawdziwej współpracy, musimy je wspierać”.

Również w Polsce

W 2019 r. urlop menstruacyjny wprowadziła polska marka odzieżowa PLNY LALA. Jest on płatny i nie wiążą się z nim żadne formalności. Wystarczy, że kobieta w danym dniu rano zgłosi nieobecność. W każdym miesiącu pracownicom przysługuje jeden dzień wolny od pracy.

Salon masażu Verde Massage & Beauty z Krakowa we wrześniu wprowadził urlop menstruacyjny.

– W Verde pracują same kobiety. Pod względem naszej fizjologii jesteśmy zupełnie zwyczajne. Potrzebujemy spać, jeść, odpoczywać, co miesiąc każda z nas ma okres. Menstruacja to bardzo indywidualny stan. Od niespożytej energii, przez złość, zmęczenie, ból brzucha i zawroty głowy. W poprzednich latach miałyśmy w Verde dużą uważność na samopoczucie dziewczyn, jednak: Od tego miesiąca wprowadzamy oficjalnie PŁATNY URLOP MENSTRUACYJNY dla wszystkich zatrudnionych u nas kobiet – czytamy na Facebooku firmy. – Nie, nie zamierzamy tego kontrolować z kalendarzem, nie potrzebujemy być poinformowane z tygodniowym wyprzedzeniem, nie prosimy o zaświadczenia od lekarza. Jeśli jesteś Verde Girls, a czujesz się źle i menstruujesz, po prostu zadzwoń. Spróbujemy znaleźć dla Ciebie zastępstwo na ten dzień, przejmiemy Twoje zabiegi. Zwyczajnie ufamy sobie nawzajem. Wiecie jak jest. Warto tworzyć świat taki, w jakim chce się żyć.

***

W niektórych państwach są rozwiązania systemowe. Taki urlop w Japonii funkcjonuje już od 1947 r., a na przykład od 2015 r. w afrykańskiej Zambii.

Karolina Osińska-Marcińczyk
Foto: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *