Polki chcą móc podwiązywać jajowody

Kochani! Na openpetition.eu mam już 4 669 podpisów za petycją o legalizację sterylizacji antykoncepcyjnej. Za namową jednej z Czytelniczek umieściłam ją też na innych portalach.

Petycję możesz podpisać pod linkami:
* https://www.petycjeonline.com/petycja_o_legalizacj_sterylizacji_antykoncepcyjnej
* https://podpisz.to/petycja/petycja-o-legalizacje-sterylizacji-antykoncepcyjnej,893
* https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/petycja-o-legalizacje-sterylizacji-antykoncepcyjnej

W skrócie chodzi o danie Polkom prawa do zabiegu podwiązania jajowodów, prawa do decydowania o własnym ciele. W Polsce KOBIETA nie ma prawa do poddania się zabiegowi salpingektomii, który jest trwałą, ale zazwyczaj ODWRACALNĄ metodą antykoncepcyjną, a każdy MĘŻCZYZNA może poddać się zabiegowi wazektomii NA ŻYCZENIE! A Konstytucja RP mówi: „Wszyscy są wobec prawa równi”. A tymczasem kodeks karny zakazuje sterylizacji antykoncepcyjnej.

Jeśli chcesz, przeczytaj całą petycję:

Petycja o legalizację sterylizacji antykoncepcyjnej

Wnoszę o danie Polkom prawa do zabiegu podwiązania jajowodów, prawa do decydowania o własnym ciele, czyli zmianę art. 156 § 1 kodeksu karnego poprzez wykreślenie z pkt. 1 słów „zdolności płodzenia” i dodanie pkt. 3 o brzmieniu: „pozbawienia człowieka zdolności płodzenia bez jego świadomej zgody”.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej mówi w rozdziale II „Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela”, że „Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje” (art. 31). Tymczasem w Polsce kobieta nie ma prawa do poddania się zabiegowi salpingektomii, który jest trwałą, ale zazwyczaj ODWRACALNĄ metodą antykoncepcyjną, a każdy mężczyzna może poddać się zabiegowi wazektomii NA ŻYCZENIE!

Konstytucja RP w art. 32 mówi: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Tymczasem KOBIETY DYSKRYMINOWANE SĄ ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ. Nie ma więc zastosowania art. 33, który mówi, że „Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym”.

W kodeksie karnym widnieje art. 156 § 1 mówiący, iż „Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci: 1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia (…) podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”. Przepis ten sprawia, że w praktyce żaden lekarz, żaden szpital, nie podejmuje się zabiegu salpingektomii w obawie przed sankcjami karnymi.

Art.. 156 kk pozbawia Polki wpływu na planowanie rodziny. Zmusza je do stosowania innych niż chirurgiczna metod antykoncepcji, przy czym są one mniej skuteczne od podwiązania jajowodów. Wskaźnik Pearla przedstawia liczbę niepożądanych ciąż, do których doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. I tak metody:

 • mechaniczne (prezerwatywa męska, prezerwatywa żeńska, błona dopochwowa, kapturek naszyjkowy) – wskaźnik Pearla: 3-7,
 • chemiczne (tabletki, globulki, pianki i żele zawierające środek plemnikobójczy) – wskaźnik Pearla 8-36,
 • wkładka wewnątrzmaciczna – wskaźnik Pearla: 1-3,
 • hormonalne – wskaźnik Pearla: 0,2-07 (przy czym stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma duży wpływ na zdrowie kobiety).

Zapis art. 156 § 1 kk zmusza kobiety do:

 • stosowania antykoncepcji mechanicznej lub chemicznej o wysokim wskaźniku Pearla, albo też antykoncepcji hormonalnej, która działa niekorzystnie na zdrowie kobiety, a przy wielu schorzeniach jest niewskazana,
 • lub do zachodzenia w ciążę, również niepożądaną ze względów medycznych (np. po kilku ciążach kończących się cesarskim cięciem, kiedy kolejna ciąża stanowi dla pacjentki realne zagrożenie życia).

W związku z powyższym wnoszę o zmianę art. 156 § 1 kodeksu karnego poprzez wykreślenie z pkt. 1 słów „zdolności płodzenia” i dodanie pkt. 3 o brzmieniu: „pozbawienia człowieka zdolności płodzenia bez jego świadomej zgody”.

***

I podpisz, dziękuję

* https://www.petycjeonline.com/petycja_o_legalizacj_sterylizacji_antykoncepcyjnej
* https://podpisz.to/petycja/petycja-o-legalizacje-sterylizacji-antykoncepcyjnej,893
* https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/petycja-o-legalizacje-sterylizacji-antykoncepcyjnej

Karolina Osińska-Marcińczyk

16 komentarzy do “Polki chcą móc podwiązywać jajowody

 • 25 października 2021 o 20:53
  Permalink

  Bardzo dobrze, że o tym piszesz, przytaczając konkretne przepisy.

  Odpowiedz
  • 5 listopada 2021 o 13:40
   Permalink

   Popieram wszystkie petycje, które mają pomóc kobietom. Z przyjemnością podpiszę i tę.

   Odpowiedz
 • 25 października 2021 o 22:19
  Permalink

  O ile sama bym się na takie rozwiązanie raczej nie zdecydowała, o tyle w pełni popieram umożliwienie kobietom podejmowania własnych decyzji!

  Odpowiedz
   • 31 października 2021 o 13:32
    Permalink

    Szczególnie, że faceci ją mają, a my nie

    Odpowiedz
  • 31 października 2021 o 13:32
   Permalink

   Dziękuję

   Odpowiedz
 • 5 listopada 2021 o 09:29
  Permalink

  Każdy powinien mieć prawo decydowania. Jestem za, choć sam pomysł autosterylizacji uważam za średnio trafiony. Ale nie mnie decydować za kogoś

  Odpowiedz
  • 5 listopada 2021 o 09:34
   Permalink

   Wiesz… są kobiety, które mają za sobą kilka cesarek, a każda następna (a w ich przypadku rodzenie siłami natury już jest niemożliwe) może zakończyć się śmiercią. Często kobiety te nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, a mechaniczna zawodzi… Dla nich wybawieniem byłaby autosterylizacja

   Odpowiedz
 • 5 listopada 2021 o 11:50
  Permalink

  Temat jakże na czasie. Uważam, że każdy powinien mieć prawo do decyzji!

  Odpowiedz
 • 6 listopada 2021 o 10:02
  Permalink

  Za tym pierwszym wpisem jestem jak najbardziej, ale dodałbym tam jeszcze dużo więcej, szczególnie w obecnej sytuacji pandemicznej. Każdy ma prawo do dysponowania swoim ciałem tak jak chce i żadne prawo nie powinno mieć na to wpływu.

  Odpowiedz
 • 6 listopada 2021 o 10:05
  Permalink

  Muszę się więcej dowiedzieć o podwiązywaniu jajowodów, bo jakoś to hasło mnie osobiście przeraża.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *