WYCIECZKI MAMKOWO.PL: WOMAI Kraków

„W stronę światła” – to tytuł interaktywnej wystawy, którą zwiedziliśmy w WOMAI w Krakowie.

Czy uda się uchwycić cień? Jakie może on mieć kolory? Czy można rysować światłem? Jak to jest chodzić po suficie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w WOMAI Centrum Nauki i Zmysłów.

Cień może być niebieski, różowy i żółty! Serio –  tylko popatrz na zdjęcie. A może też być szary i może zostać na ścianie, podczas gdy my sobie pójdziemy i cienia zostawiać nie będziemy! Wszystkiego tego doświadczyły nasze dzieci i my sami podczas zwiedzania wystawy „W stronę światła”. Światło, kolory, można było obejrzeć pod mikroskopem. Ulegliśmy też różnym złudzeniom optycznym.

W specjalnych okularach przemierzaliśmy ciemne pomieszczenie, a później rysowaliśmy w nich na tablicy. Nikomu nie udało się narysować domku, tylko naszemu synowi. Trzy razy rysował, a ja sprawdzałam, czy nie oszukuje. Nie oszukiwał! Udało mu się narysować domki z drzwiami i oknami, podczas gdy nam nie udawało się narysować pionowej linii!

Pobawiliśmy się też „kolorowym” piaskiem tworząc górę pośród oceanu.

W gabinecie luster przekonaliśmy się, że odbicia lustrzane mogą płatać nam figle.

Zabawiliśmy się barwami.

Zagraliśmy na kieliszkach z wodą i przekonaliśmy się, że dwa pozornie identyczne walce mogą staczać się z góry z różnymi prędkościami. Dlaczego? Odpowiedź poznacie w WOMAI, którego przewodnicy tłumaczą świat w przystępny sposób.

WOMAI to niezwykłe miejsce. Oprócz wystawy „W stronę światła” jest też wystawa „W stronę ciemności”, po której oprowadzają osoby niewidome. Nazwa WOMAI powstała jako skrót od angielskiego sformułowania „World of my all inspirations”, czyli „Świat moich wszystkich inspiracji”. Właśnie to przyświecało twórcom tego miejsca: inspirowanie ludzi do odkrywania niesamowitych zjawisk, edukowanie szczególnie najmłodszych i pokazanie jak ważna jest akceptacja różnorodności. Tu rodziny z dziećmi wspólnie spędzą czas w kreatywny i jednocześnie edukacyjny sposób.

Zwiedzanie trwa półtora godziny. WOMAI mieści się w centrum Krakowa przy ul. Pawiej 34.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *