WYCIECZKI Z MAMKOWO.PL: Ekocentrum w Kudowie-Zdroju

Znalazłam gdzieś w internecie informację, że w Kudowie, w której gościliśmy podczas jednego z wakacyjnych weekendów, jest Muzeum Żaby. No, moje Dzieci tego nie mogły przegapić! Niestety, tego muzeum już nie ma, za to jest w jego miejscu równie interesujące miejsce: Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych!

Park Narodowy Gór Stołowych prowadzi świetną placówkę edukacyjno-muzealną, w której udostępnione są multimedialne ekspozycje dotyczące fauny i flory. Dzięki nim możesz na przykład poczuć się, jakbyś latał (na zdjęci powyżej „lata” moja Córcia).

Pomysł budowy Ekocentrum zrodził się w 2012 r., gdy pracownicy PNGS przygotowali wniosek o dofinansowanie. Zapisali w nim cele jakie miały zostać zrealizowane w wyniku budowy obiektu Ekocentrum, m.in.: uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej dla osób odwiedzających Kudowę-Zdrój oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Uważam, że ten cel został w całości osiągnięty. Zresztą popatrzcie, jak zainteresowani wystawami byli najmłodsi członkowie mojej rodziny:

Od 2014 r. w Ekocentrum można podziwiać ekspozycję prezentującą przyrodę Gór Stołowych. Na wejściu zobaczymy film o odkrywaniu tego pasma górskiego. Dalej zapoznamy się z górską roślinnością. W tej Sali ekspozycyjnej na parterze możemy przeglądać pliki multimedialne, obejrzeć florę w zbliżeniu, dotknąć szyszek…

Możemy też podróżować „windą”, która zabierze nas od ziemi ponad korony drzew.

A na piętrze czeka na nas historia powstania i kształtowania się pasma górskiego, a także ekspozycja poświęcona zwierzętom. Tu możemy posłuchać odgłosów (chociażby żaby). I poukładać zwierzęta na darni i gałęziach drzewa, co na dłuższą chwilę zajęło moje Dzieciaki.

Jak dostać się do Ekocentrum?

Muzeum mieści się w Kudowie-Zdroju przy ul. Słonecznej 31. Ekocentrum jest placówką całoroczną, czynną codziennie. Wstęp jest bezpłatny. Wizytę trzeba zarezerwować – można to zrobić na stronie: https://ekocentrum.pngs.com.pl/, można też zadzwonić na numer tel. 74 865 49 27.

A co z tymi żabami?

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się budynek Ekocentrum, funkcjonowało w latach 2002-2013 Muzeum Żaby. Było to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone tym płazom. I miało bardzo bogate zasoby, bo aż 3 tys. eksponatów z dwudziestu krajów świata! Jak nam powiedział pracownik PNGS, żabie eksponaty zostały zarchiwizowane i być może kiedyś znów ujrzą światło dzienne.

Tekst i foto: Karolina Osińska-Marcińczyk

6 komentarzy do “WYCIECZKI Z MAMKOWO.PL: Ekocentrum w Kudowie-Zdroju

 • 24 września 2020 o 20:25
  Permalink

  Często bywamy w Górach Stołowych, a nigdy nie słyszeliśmy o tym miejscu.

  Odpowiedz
  • 25 września 2020 o 12:50
   Permalink

   Cieszę się, że mogłam pomóc odkryć coś nowego 🙂

   Odpowiedz
 • 25 września 2020 o 07:13
  Permalink

  Przyznam szczerze, że mieszkam na tych terenach 30 lat i nigdy nie słyszałam ani o Muzeum Żaby ani o Ekocentrum. Po Twoim opisie sądzę, że jest to ciekawa propozycja na wypad z dzieciaczkami. Na pewno w wolnej chwili sama sprawdzę to miejsce 🙂

  Odpowiedz
  • 25 września 2020 o 12:50
   Permalink

   Obiekt jest słabo rozpromowany. Tak naprawdę, żeby go znaleźć, trzeba GO szukać 😉

   Odpowiedz
  • 25 września 2020 o 14:09
   Permalink

   Zachęcam do odwiedzin, tym bardziej, że to zupełnie za darmo!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *