WYCIECZKI Z MAMKOWO.PL: JuraPark w Krasiejowie

Dinozaury, karuzele, dmuchańce, plac zabaw, tunel czasu, kino 5D, prehistoryczne oceanarium, park ewolucji człowieka… Atrakcji w JuraParku jest tak wiele, że dnia nie starczy, żeby wszystko zwiedzić i wszędzie pobawić na całego. Moje dzieci były zachwycone.

Dorośli zresztą też byli zachwyceni wizytą w JuraParku w Krasiejowie niedaleko Opola. Naszą wizytę zaczęliśmy od jazdy kolejką przez Tunel Czasu. To 300-metrowy tunel z ekranami kina 3D, przez który udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Od Wielkiego Wybuchu przez kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Byliśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego, a w końcu Ziemi i pierwszych formy życia.

Z tunelu wysiedliśmy tam, gdzie zaczyna się ścieżka pośród figur dinozaurów.

Półtora kilometra i blisko 200 naturalnej wielkości modeli dinozaurów, gadów i wymarłych płazów (w sumie prawie 70 gatunków). Na dodatek mogliśmy podziwiać prawdziwe skamieniałości w miejscu ich odkrycia, jak czytamy na stronie JuraParku, to jedyne w Europie muzeum „in situ” (czyli: „w miejscu”). Niektóre z dinozaurów można dotknąć, jednemu z nich usiąść na łapie (taki jest ogromny). Zobaczyliśmy nawet modele dinozaurów, których szczątki odkryto w Krasiejowie! Tak, w na terytorium dzisiejszej Polski też żyły dinozaury, choć nie każdy o tym wie. O każdym z okazów można przeczytać na specjalnych tabliczkach.

Po drodze zwiedziliśmy Pawilon Paleontologiczny, czyli budowlę chroniącą najcenniejsze skamieniałości znalezione właśnie tu, na terenie JuraParku. Sam budynek to przeszklona, betonowa konstrukcja, o kształcie prostopadłościanu, opartego na większej, „warstwowanej” niczym warstwy kościonośne w Krasiejowie, ścianie.

Po spacerze przyszedł czas na zabawę. Odwiedziliśmy kino 5D, gdzie nas trochę wytrzęsło i polano nas wodą, a także prehistoryczne oceanarium, gdzie zobaczyliśmy podwodne gady sprzed tysięcy lat. Potężny, mierzący blisko 20 metrów długości Megalodon, rybopodobny Mozazaur, charakterystycznie uzębiony Liopleurodon, czy też obdarzony długą szyją płetwojaszczur Plezjozaur – to tylko niektóre z okazów, które straszyły nas zza ogromnych ekranów.

Nie byłoby zabawy bez placu zabaw. A ten w JuraParku robi wrażenie. Co tu znajdziemy? Między innymi: huśtawkę ptasie gniazdo, 12-metrową wieżę ze zjeżdżalnią, karuzelę, piaskownicę sieć do wspinania oraz małe huśtawki, zjeżdżalnie i bujańce. W jednym miejscu dzieci mogą odkopać szkielet prehistorycznego gada. Ależ emocje!

Za placem zabaw jest park zabaw, a tam dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, kolejka i mega dmuchaniec, jak powiedziała córka: „Największy dmuchaniec w moim życiu!”. Tam też jest wejście do małpiego gaju, gdzie dzieci świetnie się bawiły.

Można też pomyśleć, że do parku dinozaurów przyjechało wesołe miasteczko. Moje dzieciaki świetnie bawiły się na karuzeli z konikami. Kolejna „wesołomiasteczkowa” karuzela była na drugim brzegu zbiornika wodnego. A tam czekała też… plaża. Mój syn nie mógł się powstrzymać i zanurkował, córka tylko moczyła nogi.

Na drugi dzień pobytu zostawiliśmy sobie Park Nauki i Ewolucji Człowieka. „Staniecie się świadkami fascynujących przemian i dołączycie do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów!” – zachęcają pracownicy PNiEC. I rzeczywiście z futurystycznego świata wehikuł czasu przeniósł nas 66 milionów lat wstecz, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Cały park nauki zwiedza się w okularach 3D i ze słuchawkami. Zależnie gdzie staniemy, taką historię opowie nam lektor w słuchawkach. Przeszliśmy do okien ewolucji, a tam czekały na nas ekspozycje: Zagłada wielkich dinozaurów, Początki dwunożności, Zejście z drzew, Okno prehistorii, Pierwsza rodzina, Zabójcy i ofiary, Pierwsza miłość, Konkurencja, Karły, Giganci, Pierwszy pogrzeb, Łowcy mamutów, Początki sztuki. Dalej zobaczyliśmy najstarszą mumię ludzką znalezioną na świecie, którą datowano na epokę chalkolitu. I rzeźby kobiet, które kiedyś były ikonami piękna. Od razu mniej kompleksów 😉

JuraPark w Krasiejowie – adres:

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie
ul. 1 Maja 10
46-040 Krasiejów k. Opola

Strona internetowa: JuraPark Krasiejów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *