Wakacje 2017: Dziewięć ciekawych atrakcji

Plaża, woda, góry, zabytki… A co by tu jeszcze zwiedzić z dziećmi? Podpowiadamy!

 

Wakacje nad morzem? Cudownie! Słońce, plaża, piasek, fale. Ale jeśli pogoda będzie niesprzyjająca lub po prostu znudzi Wam się plażowanie, warto poszukać w okolicy atrakcji.

 

Miasto… myszy

 

Fot. Miasto Myszy

 

To wyjątkowe miejsce w Kołobrzegu, jak twierdzą pracownicy: jedyne takie miejsce na świecie! Można tu podziwiać małe gryzonie, pół tysiąca myszek (białych, łaciatych, brązowych, rasowych, z kręconymi włosami, „mysie owieczki”, berberyjskie, bezwłose i najmniejsze na świecie myszy pigmejskie), ukrytych w podziemiach dawnego Kapitanatu Portu Morskiego w Porcie Pasażerskim (ok. 50 m od kołobrzeskiej latarni). Całe wnętrze jest jak mysia nora porośnięta zieloną trawą z korytarzami z oryginalnymi rurami w fluorescencyjnych barwach. Dojść nimi można do sali kosmicznej, zimowej, wakacyjnej, miejskiej i tropikalnej. Bilet normalny do atrakcji kosztuje 16 zł, a ulgowy 14 zł.

 

Prawdziwe rekiny na wyciągnięcie ręki

 

Fot. Aquapark Reda

 

Jeśli zaś zawiało nas w okolice Trójmiasta, powinniśmy skorzystać z atrakcji aquaparku w Redzie. Jest tu Shark Slide, czyli zjeżdżalnia o długości 60 m, prowadząca przez podświetlony tunel w głąb rajskiego akwarium, w którym pływają prawdziwe rekiny. Zjeżdżalni tu jest więcej, a do tego ciekawie wykończone niecki basenowe. Przez całe wakacje bilety godzinne kosztują 30 zł normalny i 25 zł ulgowy (całodniowe 80 zł i 60 zł).

 

Obserwacja gwiazd

 

Fot. Planetarium Olsztyn

 

Jeśli w wakacje zawitacie w okolice Olsztyna, musicie koniecznie wybrać się do Planetarium (al. Marszałka J. Piłsudskiego 38) i Obserwatorium (ul. Żołnierska 13). Pierwsze z nich oferuje seanse popularne i zajęcia edukacyjne prowadzone pod sztucznym niebem. Jest tam cyfrowy system projekcyjny. Na kopule możemy podziwiać gwizdy, planety, zjawiska zachodzące w kosmosie. A w hallu Planetarium obejrzeć możemy bliźniaczą kopię Sputnika 1, identyczną z oryginałem, który poleciał 4 października1957 roku w kosmos, jako pierwszy sztuczny satelita Ziemi. Seanse pod kopułą Planetarium kosztują: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł.

Obserwatorium zaś mieści się w zewnętrznych murach dawnej wieży ciśnień. Dostało ono nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii obiektów zabytkowych, które zmieniły swoje pierwotne przeznaczenie. Teleskopowe pokazy nocnego nieba odbywają się w środę i piątek.  Prowadzone są z tarasu obserwatorium i rozpoczynają się przynajmniej godzinę po zachodzie Słońca. Obserwacje odbywają się przy bezchmurnym niebie, warto zabrać ze sobą ciepłą odzież. Zwiedzanie wystaw astronomicznych, obserwacje Słońca i panoramy Olsztyna kosztują: bilet normalny 9 zł, ulgowy 7 zł. Na nocne pokazy nieba bilet: kosztuje 7 zł.

 

Dzikie zwierzęta

 

Ciekawą atrakcją Warmii i Mazur jest też Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie obok Rucianych Nida. Znajduje się on na terenie Puszczy Piskiej. Większość zwierząt mieszkających tu jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem. Niektóre z nich można nawet pogłaskać! Zwiedzanie parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. W okresie letnim zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie możliwe jest od godziny 9.30 do godziny 18.00. Czas zwiedzania to półtora godziny. Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy – 9 zł.

 

Muzeum Nietypowych Rowerów

 

Fot. Muzeum Nietypowych Rowerów

 

Tak, jest takie muzeum w Polsce! – Moje muzeum jest kameralne, małe ale jedyne w Europie a może i w świecie – mówi Józef Majewski. – Muzeum ma cechy muzeum interaktywnego, a więc dzieci mogą jeździć na moich rowerach, które sam zaprojektowałem i większość sam wykonałem. Przyjeżdżają do Gołębia przedszkolaki, koloniści, rodzice z dziećmi i nieco starsze dzieci. 

Gołąb to niewielka miejscowość w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. – W Gołębiu oprócz Muzeum Nietypowych Rowerów można posmakować wyjątkowych lodów – zachwala Józef Majewski. – Stąd do Farmy Iluzji jest tylko 28 kilometrów. Jeszcze bliżej jest do Magicznych Ogrodów w Trzciankach koło Janowca. W naszej okolicy można zwiedzić małe zoo w Nałęczowie, Owadolandię w Wojciechowie oraz Park Miniatur Architektury Drewnianej naszego regionu w Rąblowie. W Gołębiu są dwaj młodzi ludzie, którzy posiadają największą w Polsce kolekcję samochodów strażackich. Niestety nie zawsze można ją obejrzeć. Rodzice zapewne zainteresują się najładniejszym w Polsce renesansowym kościołem i Domem Loretańskim, to jest wierną kopią Domu Świętej Rodziny z Nazaretu. 

Muzeum Nietypowych Rowerów jest czynne w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października) w godz. 10.00-18.00.  Ceny biletów od 10 zł do 30 zł.

 

Minieuroland

 

Fot. Minieuroland w Kłodzku

 

Parków miniatur w Polsce jest coraz więcej. Dziś przedstawiam ten w Kłodzku, na południu Polski. To jedyny w Polsce obiekt rekreacyjno-edukacyjny łączący park miniatur z arboretum. Na powierzchni 20 tys. m kw. zwiedzający mogą podziwiać ponad 40 makiet przedstawiających najciekawsze budowle z Polski, Europy i świata. – Znajdują się tu liczne obiekty o dużych wartościach architektonicznych i historycznych, w tym 13-metrowa Wieża Eiffla, Wrocławski Ratusz, Statua Wolności, Fontanna di Trevi, czy owiany tajemnicą Złoty Pociąg – opowiada Alicja Szczepańska, dyrektor ds. marketingu Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku. – Scenerię dla misternie wykonanych miniatur stanowi baśniowy ogród, przepełniony różnorodnością form i kształtów. Niezwykłe bogactwo roślin, przytulne zakątki okraszone namiastką romantyzmu i łagodny szmer wody, naśladującej górski strumień, zachęcają do odpoczynku i długich spacerów. Doskonałym uzupełnieniem odprężających chwil w parku jest cykliczne wydarzenie pn. „Festiwal Kwiatów Minieuroland”, organizowane od czerwca do listopada każdego roku. Kwiaty w ilości 50 000 sztuk przez pełne pięć miesięcy tworzą fantazyjne i wielobarwne kompozycje. Program jest kierowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Użytkownicy smartfonów mają tu możliwość skorzystania z wirtualnego przewodnika. Aplikacja posiada wiele funkcjonalności. Przy makietach znajdują się czujniki, które automatycznie załączają lektora, przybliżającego turystom historie wszystkich obiektów. Ciekawym sposobem na poznawanie miniaturowych budowli jest gra terenowa pn.  „Zostań odkrywcą Minieurolandu”. Rodzice mogą wspólnie ze swoimi pociechami rozwiązywać zagadki. Dla najmłodszych ciekawą propozycją jest największy w regionie i bardzo nowoczesny plac zabaw, znajdujący się na powierzchni 1 200 m kw. Bilet ulgowy kosztuje 17 zł, a normalny – 19 zł. Atrakcja jest czynna przez 365 dni w roku od godz. 9.00 do 19.00.

 

Hydropolis

 

Fot. Hydropolis

 

Jak już na Dolnym Śląsku jesteśmy, to grzech nie zawitać do Wrocławia. A tu ciekawostką jest centrum wiedzy o wodzie. Hydropolis w weekend 24-25 czerwca organizuje piknik naukowy, podczas którego odbędzie się wiele dodatkowych atrakcji w cenie standardowego biletu – wśród nich warsztaty z budowania rakiet, walki robotów sumo i eksperymenty z suchym lodem!

Koniec roku szkolnego i początek wakacji stanowią idealną okazję do świętowania! Nasz piknik naukowy łączy naukę z zabawą, zapraszamy każdego chętnego – zapowiada Rafał Zagrobelny, menedżer Hydropolis. Będzie m.in. zabawa łazikiem marsjańskim z klocków lego. – Wiele spośród przygotowanych przez nas atrakcji kręci się wokół „substancji życia”, jednak tym razem wybiegamy poza wodne eksperymenty i w każdym obudzimy ciekawość prawdziwego naukowca – zapewnia Aleksander Łoś z Hydropolis. Dzieci dostaną szansę na zabranie do domów wyjątkowej pamiątki z centrum w postaci własnoręcznie malowanej bawełnianej torby oraz recyklingowego żółwia lub ośmiornicy. Przy okazji warto też obejrzeć dostępną w Hydropolis wystawę czasową pt. „K.H. Klingert i okręty podwodne XVII i XVIII wieku”. – To prawdziwa podróż w czasie. Prezentujemy opisy i ilustracje pionierskich projektów okrętów podwodnych wykonane przez najznakomitszych wynalazców z tamtych czasów – opowiada Aleksander Łoś. Ważnym elementem wystawy jest model statku wykonany przez wrocławianina Karla Heinricha Klingerta w 1795 roku. Wystawa dostępna jest w strefie wystaw czasowych do 5 lipca.

 

Królestwo kwiatów

 

Fot. Arboretum w Wojsławicach

 

Nieopodal Wrocławia, w Wojsławicach pod Niemczą, znajduje się Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego. Przepiękne rośliny rozmieszczone są tu w układzie krajobrazowym i ekologicznym, zgodnie z ich siedliskowymi wymaganiami i dlatego są rozproszone po całym pokaźnym terenie. Kolekcja roślin drzewiastych to półtora tysiąca różnych gatunków i odmian. Specjalizacją Arboretum są rośliny z rodziny wrzosowatych oraz drzewa i krzewy niemrozoodporne w innych częściach kraju. Zachwycają tu stuletnie okazy różaneczników. Na początek wakacji Arboretum organizuje 25 czerwca  III Święto Czereśni i VI Warsztaty Sadownicze. Będzie kiermasz roślin i przetworów owocowych (w godz. 9.00–18.00), będą też wykłady: o godz. 10.30: „Czerechy, wiśnie i inni krewni czereśni” – dr inż. Marcin Kolasiński (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), godz. 11.15: „Czereśnie w literaturze i sztuce”, Ewa Mateusiak (Stowarzyszenia Niemcza – Partnerstwo Miast). Oprócz tego spacer i warsztaty szczepienia drzew – poprowadzą Krzysztof Wolski i Tomasz Dymny, a także konkursy: „Ekologiczne strachy na wróble” i kulinarny „Czereśniowe fantazje” (ogłoszenie wyników o godz. 14.00). Będą także Wybory Królowej i Króla Czereśni oraz małych czereśniowych księżniczek, godz. 14.30. A do tego koncert „Muzyka w ogrodzie”: godz. 14.30 „Muzyka Narodów z Odessy”, godz. 16.00 „Sprawa Całkiem Przyjemna – w Wojsławickim Ogrodzie. Muzyka z dawnych lat w nowej odsłonie”.

A na początek lipca (sobota-niedziela, 1-2 lipca) Arboretum przygotowało warsztaty fotograficzne „Makroprzestrzenie” Magdy Wasiczek w godz. 9.00–17.00 (zgłoszenia na e-mail: magdalena.wasiczek@gmail.com). Zaś w niedzielę, 9 lipca, odbędzie się tu HEMEROmania – XII spotkanie entuzjastów liliowców (kiermasz roślin i książek ogrodniczych, wykłady, porady i konsultacje specjalistów, wystawa liliowców i plebiscyt na najpiękniejszy kwiat liliowca, spacer z przewodnikiem i koncert „Muzyka w ogrodzie”.

 

A może dinozaury?

 

Fot. JuraPark Krasiejów

 

W Krasiejowie niedaleko Opola czeka na nas JuraPark. To największy tematyczny park w Europie. Miłośnicy kopalnych gadów mogą zwiedzić Tunel Czasu, ścieżkę edukacyjną, Pawilon Paleontologiczny, park rozrywki z karuzelami i Bajkową Krainą Dinozaurów, plac zabaw, Kino Emocji Cinema 5D i Prehistoryczne Oceanarium. – 1 i 2 lipca organizujemy rozpoczęcie wakacji z JuraParkiem. Planujemy występy artystyczne – mówi Natalia Szczygielska. Bilet normalny do JuraParku kosztuje 39 zł, a ulgowy – 32 zł.

 

A gdzie Wy się wybieracie? A może prowadzicie jakąś ciekawą atrakcję? Piszcie w komentarzach i na karolina@mamkowo.pl!

 

KOM

 

 

Zapisz

5 komentarzy do “Wakacje 2017: Dziewięć ciekawych atrakcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *