Dolnośląska Majówka 2017 – przegląd atrakcji

Festiwal balonowy? Wodne szaleństwo? Miniaturowe kolejki, a może wielkie parowozy? Atrakcji na ten długi weekend na Dolnym Śląsku zaplanowanych jest bez liku. Koncerty, wycieczki, parady… Dla każdego coś dobrego!

 

Balonowo

 

III International Balloon Festival rozpocznie się w niedzielę, 30 kwietnia, w Krzyżowej koło Świdnicy, a zakończy się we wtorek, 2 maja, w Dusznikach-Zdrój. Pierwszy dzień atrakcji rozpocznie się w samo południe na dziedzińcu pałacowym w Krzyżowej od prezentacji balonowych i festynu dla dzieci „Piknik na zielono”. Ceremonia Otwarcia Festiwalu będzie miała miejsce o godz. 16.00, o godz. 17.00 odbędzie się lot wieczorny i konkurencje balonowe, a o 19.00 – pokaz balonu na uwięzi. Dzień zakończy się koncertem Izabeli Trojanowskiej o godz. 20.00 i pokazem iluminacji balonów o godz. 21.00. Poniedziałek, 1 maja, rozpocznie się już o godz. 6.00 porannym patrolem nad Krzyżową, wieczorem balony pojawią się w Dzierżoniowie – tu od godz. 16.00 przewidziano atrakcje dla odwiedzających. Na zakończenie tego dnia przewidziano o godz. 19.00 koncert disco polo After Part. Wtorek, 2 maja, rozpocznie się w Dzierżoniowie lotem porannym o godz. 6.00, a zakończy sesją wieczorną w Dusznikach.

 

Koncertowo

 

Stolica Dolnego Śląska zaprasza na tradycyjną już 3-Majówkę – festiwal plenerowy. Koncerty odbędą się w urokliwych terenach Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia. Co w programie? Bicie Gitarowego Rekordu (Rynek, 1 maja, godz. 16.00) oraz występy The Cranberries, Lacuna Coil, Enter Shikari, Dog Eat Dog, Acid Drinkers „Tribute to Lemmy” (1 maja, od godz. 17.00); 5’nizza, Lady Pank, Happysad, Strachy na Lachy, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Hunter, Natalia Przybysz, Łąki Łan, Czesław Śpiewa, Julia Pietrucha, Paweł Domagała, Renata Przemyk, Xxanaxx, Rebeka (2 maja, od godz. 15.00) oraz Toy Dolls, Kult, Luxtorpeda, Illusion, Coma, Brodka, Piotr Zioła, Nosowska, Krzysztof Zalewski, Łona i Webber, Ostr, Fisz Emade Tworzywo (3 maja, od godz. 15.00).

 

Oławska Majówka to koncerty w poniedziałek, 1 maja: Heavenly Five (godz. 16.45), Miloopa (godz. 17.30), L.U.C. & Rebel Babel, gościnnie Marcelina (godz. 19.00), i Kayah (godz. 20.30). Wstęp wolny.

 

Ząbkowice Śląskie przygotowały VI Galę Dance i Disco Polo – we wtorek, 2 maja, na plantach zamkowych od godz. 18.00 występować będą: Tacy Sami, For Fame, Pudzian Band i Skaner. Wstęp wolny.

 

Zdrowo i smacznie

 

Na wrocławskich Partynicach zaplanowano Kiermasz Zdrowej Żywności i Aktywnego stylu Życia – będzie można kupić naturalny miód, ukisić kapustę czy kupić świeży pachnący chleb. Na dzieci czekać będzie strefa zabawy – czyli zdobywanie zamku i pływanie w olbrzymiej kuli. Wstęp wolny. Zabawa będzie trwała od 1 do 3 maja w godz. 10.00-18.00 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych, ul. Zwycięska 2.

 

Szklarska Poręba zaprasza na Jarmark ze Smakiem. Na niedzielę, 30 kwietnia, na godz. 13.00 – 18.00 na Skwerze Radiowej Trójki (ul. 1 Maja), zaplanowano pokaz kulinarny z Charlesem Daigneault, animacje, gry, zabawy, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi oraz warsztaty. Tego dnia też rozpocznie się Ekologiczna Majówka pod Szrenicą, w godz. 10.00 – 15.00 na odwiedzających będą czekać następujące atrakcje: ekspozycja „Wirtualne Karkonosze” – zwiedzanie z edukatorem; prezentacje multimedialne: „Przyroda Karkonoszy”, „Sztuka w Karkonoszach”; stoisko edukacyjne KPN przed obiektem z grami i zabawami dla młodszych i starszych oraz zajęcia plastyczne w sali plastycznej – prace w glinie (Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, ul. Okrzei 28). Następnego dnia atrakcją będzie wycieczka terenowa – „Ametystowa ścieżka” (w godz. 11.00 – 13.30), stoisko edukacyjne KPN z konkursem przyrodniczym oraz Nocne Zwiedzanie Żelaznego Tygla Walońskiego – zwiedzanie przy pochodniach i z elementami grozy, po zwiedzaniu słynna biesiada Walońska (godz. 21.00, wstęp 10 zł, ul.1 Maja 66a). A na środę, 3 maja, zaplanowano: prezentację karkonoskich panoram, obserwacje przyrodnicze – świat pod mikroskopem, stoisko edukacyjne KPN przed budynkiem połączone z plenerem malarskim.

 

Poniedziałek, 1 maja, to też Święto Czekolady w Świebodzicach – w Parku Miejskim w godz. 14.00-19.00 odbędzie się 70-lecie najsłynniejszego cukierka ze Świebodzic, czyli Michałka. W programie m. in.: przedstawienie dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, wioska olimpijska, mega gry planszowe dla najmłodszych, fotoboksik, kącik małego artysty, czekoladowe konkursy, czekoladowa biżuteria, wielkie bańki mydlane, a do tego mnóstwo słodkości. Dzieciom towarzyszyć będą: Król Julian, Scooby Doo, Hello Kitty, Kubuś Puchatek i Tygrysek.
[EDIT: Święto Czekolady z uwagi na pogodę zostało przeniesione na 20 maja]

 

Piknikowo

 

Legnickie Centrum Kultury przygotowało na poniedziałek, 1 maja, Piknik Węgierski w Parku Miejskim w Legnicy (m.in. o godz. 14.00 – familijne kino po węgiersku, a o 17.30 – arie z operetek). Następnego dnia legniczanie bawić mogą się na Rynku, w programie od godz. 14.00 animacje Teatru Avatar oraz warsztaty: „Zrób własny miedzioryt”, „Moja flaga”, czy „Zrób swoją bajkę”. Zamek Piastowski o godz. 17.00 zaprosi na zwiedzanie z przewodnikiem. W środę, 3 maja, zabawa znów będzie trwała w Parku Miejskim – od godz. 14.00 prezentacje młodych talentów w muszli koncertowej, a obok niej „Kocyk Malucha” – wspólne czytanie bajek, piknikowanie, animacje dla dzieci, zaś o godz. 15.00 „Porcelanowa kalkomania dla dzieci – stwórz własny kubek”. W Palmiarni natomiast występować będą od godz. 17.00 seniorzy.

 

Kolejki i parowozy

 

Oczywiście jeden dzień z  Majówki 2017 najlepiej spędzić u nas, podziwiając świat w miniaturze – mówi Paweł Kędzierski, menadżer wrocławskiego Kolejkowa (Dworzec Świebodzki, pl. Orląt Lwowskich 20B). To ogromna makieta z pociągami, tętniąca życiem i przedstawiająca Dolny Śląsk, są tu makiety obiektów z Wrocławia oraz całego regionu. Kolejkowo czynne jest codziennie w godz. 10.00-18.00.

 

Fani kolejnictwa powinni też zawitać do Jaworzyny Śląskiej. Od 29 kwietnia do 7 maja tamtejsze Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje już po raz dwunasty Kolejową Majówkę. W programie m.in. Festiwal Lokomotyw Spalinowych Diesel Fest. Rankiem 29 kwietnia, o godz. 5.41 z Jaworzyny Śląskiej do Wolsztyna (przez Wrocław Nadodrze, Żmigród, Rawicz i Leszno) wyruszy Pociąg Specjalny „Piast Śląski” – lokomotywa TKt48-18 oraz 3 wagony serii Bi29, Ci28 na Paradę Parowozów do Wolsztyna. Po powrocie z Wielkopolski w poniedziałek 1 maja skład ten wybierze się w Karkonosze do Szklarskiej Poręby .

 

Militarnie i motoryzacyjnie

 

W sobotę, 29 kwietnia, ruszy szósta edycja największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym Rajd Arado 2017. Ten wyścig to setki rekonstruktorów, dziesiątki epokowych pojazdów pancernych, tysiące sztuk amunicji, zaawansowana pirotechnika, samoloty, spadochroniarze oraz przede wszystkim fascynująca lekcja historii. Zabawa rozpocznie się już w piątek, 28 kwietnia, na Zamku Czocha. Tu odbędzie się prezentacja pojazdów uczestniczących w rajdzie oraz nocne zwiedzanie obiektu z udziałem rekonstruktorów. Sobota, 29 kwietnia, to defilada ulicami Kamiennej Góry, cykl prezentacji militarnych w ramach pikniku nad Zalewem oraz otwartego muzeum techniki wojskowej i widowisko historyczne pt. „Powrót Bohaterów”. W niedzielę, 30 kwietnia, rajd zawita do Lubawki, tu w programie cykl prezentacji militarnych w ramach Dni Lubawki 2017 oraz otwartego muzeum techniki wojskowej i widowisko historyczne pt. „Pogranicze w ogniu”. Poniedziałek, 1 maja, to już Bolków i Karpacz oraz widowiska historyczne pt. „Orły w Bolkenhein” i „Aleja snajperów”. Następnego dnia na trasie Arado znajdą się Kowary i Jelenia Góra, w programie widowiska „Ostatnie godziny Schmiedeberg” oraz „Wilkołaki w Hirschberg”. Finał rajdu zaplanowano na środę, 3 maja, w Jeleniej Górze. Tu odbędzie się defilada ulicami miasta, cykl prezentacji militarnych w ramach pikniku na Wzgórzu Kościuszki oraz otwartego muzeum techniki wojskowej, a także widowisko historyczne: „1945: Wrota Czasu”.

 

Zlot motocykli, quadów, pojazdów militarnych już po raz VII zagości na świebodzickim Rynku w sobotę, 29 kwietnia. Od godz. 15.00 w programie imprezy: poświęcenie pojazdów, widowiskowy przejazd ryczących i trąbiących maszyn ulicami miasta, plenerowa wystawa zabytkowych motocykli, mopedów, skuterów i motorowerów, zbieranych i z pasją odnawianych przez świebodziczanina Piotra Sosika (ekspozycję oglądać będzie można w godz. 13.00-16.00).

 

Stara Kopalnia w Wałbrzychu na dni 1-3 maja zaplanowała Samochodową Majówkę pod nazwą „Moc Maszyn”. Każdy dzień to inne pojazdy, atrakcje i zabawy. Poniedziałek, 1 maja to dzień pojazdów specjalistycznych – swoje maszyny zaprezentują: Państwowa Straż Pożarna, Komunalnik, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Wodociągi, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Policja oraz Muzeum Militariów i Broni. W godzinach 12.00-18.00 będzie można poczuć się jak policjant, wsiąść do pojazdu wojskowego, wziąć udział w konkursach, a także zobaczyć pokaz siły bojowej straży pożarnej, czy też ratownictwa drogowego. Tego dnia na dzieci czekać będzie królestwo ceramicznych pojazdów. Młodzi ludzie będą malować, dekorować i ozdabiać małe pojazdy przygotowane przez Centrum Ceramiki Unikatowej. Wtorek, 2 maja, to dzień pojazdów rajdowych. Plac eventowy Starej Kopalni zapełnią miłośnicy aut rajdowych ze swoimi pojazdami. W godz. 12.00-18.00 rozegrane zostaną ciekawe konkurencje związane z motoryzacją, a o godz. 17.00 w kawiarni Sztygarówka odbędzie się spotkanie z Jerzym Mazurem oraz Pawłem Drahanem pn. „Rajdowy świat wczoraj i dziś”. W strefie dzieci na najmłodszych będą czekać bańki mydlane, balonowe zwierzątka i malowanie buziek. Środa, 3 maja, to dzień pojazdów zabytkowych. Tego dnia dzieci mogą zabrać ze sobą do Starej Kopalni swoje rowerki, hulajnogi i na specjalnie przygotowanym torze wziąć udział w konkursie pchaczy. Odbędzie się również finał konkursu retro elegancji, organizatorzy zachęcają do zabawy i odwiedzenia Starej Kopalni w strojach retro. Strefa Dzieci też będzie „retro”, na najmłodszych czekać będą gry w maxi formacie. Każdy dzień motomajówki zakończy się pokazem filmu w ramach Kina Samochodowego o godz. 21.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

 

Kwiatowo

 

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Książu rozpocznie się w sobotę, 29 kwietnia i potrwa do środy, 3 maja. Trzydziestu utalentowanych członków Stowarzyszenia Florystów Polskich będzie tworzyć niezwykłe kompozycje kwiatowe specjalnie dla gości wydarzenia. Tegorocznym motywem festiwalu został „Tajemniczy ogród” i właśnie on powstanie w książańskich salach. Do zamku przybędzie również ponad dwustu pięćdziesięciu wystawców, a wraz z nimi wielu ogrodników, rękodzielników, jubilerów i gastronomów. Przed odwiedzającymi ukazany zostanie szeroki wybór roślin, cebulek kwiatowych, drzewek, storczyków, ziół, ceramiki, produktów regionalnych i przedmiotów artystycznych: obrazów, biżuterii, dekoracji, minerałów.

 

O tej porze roku pięknie jest w Arboretum w Wojsławicach. Na dodatek na niedzielę, 30 kwietnia, zaplanowano tu kiermasz roślin w godz. 9.00-18.00. W samo południe zaś odbędzie się tu spacer z przewodnikiem pod hasłem „Roślinne nowości w Arboretum”, zaprasza Jolanta Kozłowska-Kalisz.

 

Wycieczkowo

 

Wałbrzych inauguruje sezon turystyczny w niedzielę, 30 kwietnia. I zaprasza rowerzystów, rolkarzy, kijkarzy oraz piechurów na aktywne biesiadowanie do Starej Kopalni. Pierwsza Trasa to Szczawno-Zdrój, około 5 km z podejściem na wzgórze 532 m n.p.m., zbiórka przy Pijalni Wód Mineralnych o godz. 9.30 – Park Zdrojowy – Wzgórze Gedymina 532 m n.p.m. – Plac Gedymina – ul. Żeromskiego od nr 70 do nr 2 – ul. Starachowicka obok dawnego szybu Wanda – pomiędzy hałdami górniczymi do ul. Wysockiego – Stara Kopalnia. Druga Trasa to Nowe Miasto, około 3 km, zbiórka Plac Konstytucji 3-Maja o godz. 10.00 – ul. Kubeckiego – Plac Wery Kostrzewy – ul. Chopina – Aleja Puchalskiego – Harcówka – Park Sobieskiego – ul. Szmidta – Plac Grunwaldzki – ul. Wysockiego – Stara Kopalnia.

 

W poniedziałek, 1 maja, w Szklarskiej Porębie odbędzie się IX Rajd Sztaudyngerowski, czyli bezpłatna wycieczka z przewodnikiem pod hasłem „Dotykanie Sztuki – Idąc i Stojąc”. Start o godz. 9.00, dawny dom J. Sztaudyngera, ul. 1 Maja 55.

 

Majówkę z Karkonoskim Parkiem Narodowym w Karpaczu zaplanowano na dni 1-3 maja. Będą to wydarzenia: Karkonoska Majówka „Krucze Skały” (godz. 9.00-15.00, Centrum Informacyjne KPN w Karpaczu, ul. Leśna 9 – w programie m.in.: prelekcje, warsztaty, zajęcia plastyczne w ośrodku i plenerze, gry, zabawy i konkursy) i Majówka pod Skałami – „W Sieci” (godz. 9.00-15.00, Ośrodek Informacyjno-edukacyjny KPN „Domek Myśliwski” – w programie m.in.: prelekcje multimedialne, pokazy filmów przyrodniczych, zajęcia plastyczne w ośrodku i plenerze, gry, zabawy i konkursy). Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

 

Parada Majowa rozpocznie Majówkę w Karpaczu. W samo południe w poniedziałek, 1 maja, na deptaku – ul. Konstytucji 3 Maja – przejdzie barwna parada z udziałem orkiestry rozrywkowej, mażoretek, aktorów oraz mieszkańców Karpacza i turystów. Organizatorzy dla dorosłych uczestników przygotowali flagi, a dla dzieci małe chorągiewki i – jak mówią – mile widziane są także kolorowe stroje uczestników. Parada wyruszy o godz. 12.00 z parku przy ul. Mickiewicza i przejdzie deptakiem do parku przy Lipie Sądowej. We wtorkowe popołudnie w godz. 15.00-18.00, w parku przy Lipie Sądowej w Karpaczu, odbywać się będą animacje i zabawy dla najmłodszych. Nie zabraknie szalonych tańców, kreatywnych warsztatów, pokazu wielkich baniek mydlanych, dmuchanego placu zabaw i uwielbianych przez dzieci klocków Lego. Pojawi się też ekscentryczny Clown Tobi. Tego dnia Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu (ul. Kolejowa 3) w godz. 11.00-15.00 zaprasza na bezpłatne warsztaty artystyczne – wspólne tworzenie flagi państwowej.

 

X Majówka w Srebrnej Górze to poniedziałkowe „Święto ludzi pracy po pracy”, kolejna edycja organizowanego od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku wielobarwnego pierwszomajowego pochodu „z przymrużeniem oka” oraz dużej sceny muzycznej, na której w tym roku dużo i kolorowo będzie się działo, już od godz. 14.30. Na scenie spotkają się m.in. Splendid Sound, Zespół Wychowawczy, SKA Trawnik, Luminis – dając pokaz tańca z ogniem oraz gwiazda wieczoru oraz Mr. Zoob z hitem „Mój jest ten kawałek podłogi”. Nie zbraknie też lokalnych artystów jak Borowianki z Przedborowej, Paulina Prochorowska z Ząbkowic Śląskich czy Pastor ze Srebrnej Góry. Będą też  nietypowe konkursy, wydawanie i podbijanie legitymacji Zjednoczonej Rewolucyjnej Republiki Srebrnogórskiej, niezwykłe wystawy tematyczne, atrakcje dla dzieci, catering i wiele innych. Strefa dla dzieci będzie dostępna od godz. 13.00.

 

A może w wodzie?

 

Aquapark Wrocław zaprasza na bloki animacji dla dzieci (np. aquadisco o 11.00, 12.30, 14.00, 15.00, 16.30 i 18.00 czy pływanie na tratwie o 11.30 i 15.30 na basenie z falą) oraz zajęcia aquaareobiku dla dorosłych. Na początek maja zaplanowano tu inaugurację działania terenów zewnętrznych z turniejami siatkówki plażowej, badmintona oraz wodnej koszykówki.

 

Jeśli już chcemy majówkę spędzić w wodzie, to ciekawym rozwiązaniem jest Aquapark Wodny Świat w Kudowie-Zdrój. – Woda na  naszym basenie, jako jednym z nielicznych w Polsce jest uzdatniana solą, nie używamy chloru. Zasolenie wody jest zbliżone do zasolenia Bałtyku, podgrzewamy ją bateriami słonecznymi. Reasumując jest zdrowo i ekologicznie, a sauny są w cenie biletu – zachęca prezes Wodnego Świata, Marek Bogdał.

 

I co po weekendzie?

 

Będzie drugi weekend! Na dni od piątku do niedzieli, 5-7 maja, zaprasza Stacja Turystyczna Orle w Szklarskiej Porębie. To będzie Izerska Majówka. Rozpocznie się ona w piątek od sprzątania izerskich szlaków (od godz. 12.00; w Gospodzie Granicznej Bombaj, Chatce Górzystów i osadzie Orle wydawane będą worki i rękawice do zbierania śmieci oraz informacja o sprzątanych szlakach), które zakończy się o godz. 19.00 w osadzie Orle – ogniskiem z poczęstunkiem dla uczestników akcji. Sobota to znów sprzątanie izerskich szlaków (od godz. 11.00), plenerowy występ czeskiej kapeli country (godz. 12.00-15.00), spotkanie z Wojciechem Korycińskim (godz. 15.00) i koncert wieczorny w osadzie Orle (o godz. 20.00). W niedzielę, po sprzątaniu (od godz. 11.00) – będzie ognisko z poczęstunkiem dla uczestników akcji w Gospodzie Granicznej Bombaj o godz. 13.00.

 

KOM

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *