Dotacje z urzędów pracy – jak się starać?

Jesteś osobą bezrobotną i chcesz otworzyć firmę? Możesz starać się o pieniądze z urzędu pracy. Co najfajniejsze: nie trzeba ich zwracać! Oczywiście – pod warunkiem, że dopełnisz wszystkich formalności.

 

 

Każdy urząd pracy ma swoje zasady przyznawania tych bezzwrotnych dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. I każdy działa na podstawie innych projektów, więc może się zdarzyć, że w jednym powiecie wnioski składać mogą w danym momencie osoby do trzydziestki, a w sąsiednim – tylko te po pięćdziesiątce. Warto więc najpierw dokładnie się dowiedzieć, jak sprawa wygląda w urzędzie, w którym jesteś zarejestrowana (tak, żeby otrzymać pieniądze, musisz mieć status osoby bezrobotnej i być zarejestrowanym w PUP).

 

Ogólne zasady w każdym urzędzie są podobne (ale jeszcze raz powtarzam: zapoznaj się z wytycznymi swojego pośredniaka). Druki wniosków są dostępne na stronach www urzędów (ważne, aby pobrać najnowszą wersję, bo gdy zmieniają się jakieś przepisy, to urzędnicy aktualizują druk zmieniając w nim np. tylko nazwy i daty aktów prawnych wymienione gdzieś drobnym druczkiem – a całość wygląda na pierwszy rzut oka identycznie jak wniosek przed zmianą). Każdy wniosek musi zawierać, o jaką kwotę się staramy (a maksymalne kwoty w powiatach mogą się różnić o kilka tysięcy), kod Polskiej Klasyfikacji Działalności, kalkulację kosztów związanych z otwarciem firmy, szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków i biznesplan, który przewidzi na rok do przodu efekty ekonomiczne prowadzenia naszego biznesu.

 

Kto nie może się starać o dotację?

 

Na przykład bezrobotny, który jest studentem studiów dziennych, bo według wytycznych urzędu nie może on mieć statusu osoby bezrobotnej, ponieważ nie ma on „gotowości do pracy”. Nie może też starać się o pieniądze osoba, która na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku miała otwartą działalność gospodarczą. Urzędnicy dyskwalifikują również osoby, które bez uzasadnienia odmówiły przyjęcia otrzymanej od PUP propozycji zatrudnienia, przygotowania zawodowego lub stażu. Dotacja jest z założenia jednorazowa, więc jeśli już kiedyś korzystałaś z tej formy wsparcia – nie możesz się o nią ubiegać ponownie.

 

Nie każda działalność może otrzymać pieniądze. I tak na przykład w Warszawie nie można dostać dotacji na działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także agroturystyki; działalność sezonową; handel prowadzony na rynkach i targowiskach (wymagany jest punkt stacjonarny); handel akwizycyjny; przewóz osób oraz transport osób taksówkami i działalność, której siedziba i miejsce stałego prowadzenia znajduje się poza terenem miasta stołecznego Warszawy.

 

Ile możesz dostać?

 

To jest różnie. Na przykład Urząd Pracy m.st. Warszawy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w m. st. Warszawa (III) przyznaje maksymalnie 16 tys. zł, Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy – 18 tys. zł, a pośredniak z Wałbrzycha w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ustalił maksymalną wysokość jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej na 1 osobę na poziomie 20 tys. zł. Ogólnie założenie jest takie, że bezrobotny może otrzymać do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, ale jeśli dany urząd otrzymał określoną pulę pieniędzy, a ona dzieli się na przykład na 100 dotacji po 17 tys. zł, to najprawdopodobniej taka właśnie będzie maksymalna kwota dotacji. Z tego też powodu najlepiej wnioskować o maksymalną kwotę – urzędnicy już wszystko podzielili i będą chcieli przyznawać dotacje takie, aby im nie zostało na koniec np. 3 tys. zł, bo z tym nic już nie zrobią.

 

Kiedy możesz się starać o dotację? W niektórych urzędach teoretycznie jeszcze w dniu rejestracji jako osoba bezrobotna. W innych trzeba np. odczekać miesiąc lub trzy miesiące od uzyskania statusu osoby bezrobotnej.

 

Musi być zabezpieczenie

 

Urząd będzie od Ciebie wymagał zabezpieczenia, najczęstszą formą jest poręczenie dwóch osób, które osiągają wynagrodzenie w wymaganej przez pośredniak kwocie (poręczycielem nie może być współmałżonek wnioskodawcy, czy też współmałżonek poręczyciela – pozostający z nim w małżeńskiej wspólności majątkowej, a także osoba, która udzieliła już poręczenia na niezakończone umowy dotyczące uzyskania środków  publicznych). Zabezpieczeniem też mogą być” weksel z poręczeniem wekslowym (awal) poręczony przez jedną osobę fizyczną, blokada środków zgromadzonych na rachunku bankowym i akt notarialny o poddaniu się egzekucji do wysokości przyznanych środków wraz z należnymi odsetkami.

 

Jak się zabrać za wypełnianie wniosku?

 

Wszystko zaczyna się od pomysłu. Najlepiej sobie go rozpisać jeszcze przed wypełnianiem wniosku. Czym się ma zajmować Twoja firma? Kto będzie jej klientem? Jakie zaoferujesz ceny? Jakie będziesz musiała ponieść koszty? Co musisz zrobić, żeby firma przynosiła zysk? Dobrze na to przeznaczyć osobny zeszyt, wówczas nie pogubisz poszczególnych karteluszków z zapiskami. Pamiętaj, że Twój wniosek do PUP musi być spójny i dobrze przemyślany. Powinnaś zrobić analizę mocnych i słabych stron swojego biznesu, czyli analizę SWOT (nie każdy urząd jej wymaga, ale ta analiza podpowie Ci, nad czym jeszcze musisz popracować).

 

Twój wniosek trafi do komisji, która powinna być przekonana, że przyznając Ci pieniądze, zapewni właściwe i efektywne wydatkowanie funduszy publicznych.

 

Jak szacować przychody?

 

Realnie! Oczywiście trudno jest jeszcze przed otwarciem firmy założyć, ile zarobisz, ale taką kalkulację musisz przygotować na potrzeby wniosku. Dokładnie wszystko przeanalizuj, posprawdzaj i dokładnie podsumuj koszty, załóż realne przychody. Nie przyjmuj, że od pierwszego dnia klienci będą do Ciebie walić drzwiami i oknami. Bądź trochę… pesymistką. Załóż nieco czarniejszy scenariusz.

 

Mam wniosek i co dalej?

 

Jeśli jesteś mężatką, to wniosek powinnaś w teorii złożyć z małżonkiem (chyba, że macie rozdzielność majątkową). Teraz urząd ma trzydzieści dni na rozpatrzenie wniosku. Z reguły w tym czasie otrzymujesz informację z pośredniaka o tym, że wniosek należy uzupełnić (dobrze radzę przygotować się mentalnie na to, że bez poprawek się nie obejdzie). Jeśli już Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, to zostanie Ci wyznaczony termin podpisania umowy. Jeśli zabezpieczeniem Twojego wniosku są poręczyciele – oni też muszą się stawić na podpisanie! Umowa zaparafowana? Super, w ciągu kilku dni otrzymasz przelew! Pamiętaj, że musisz wydać wszystkie otrzymane pieniądze (jeśli coś, co zakładałaś w specyfikacji wydatków potaniało, musisz np. kupić o jedną sztukę więcej, aby osiągnąć lub przekroczyć kwotę dotacji). Pamiętaj, że dofinansowanie należy wykorzystać dokładnie zgodnie ze złożonym wnioskiem.  Inaczej – pieniądze do zwrotu. Ważne też, że przez pierwszy rok prowadzenia firmy nie możesz podjąć zatrudnienia. Masz być przedsiębiorcą! Przynajmniej przez te 12 miesięcy, które obejmuje umowa, ale ja Ci życzę udanego i zyskownego biznesu na całe życie 😉

 

KOM

 

 

Potrzebujesz pomocy z napisaniem wniosku? Pisz: firma@mamkowo.pl, dzwoń: tel. 600 317 024!

 

 

3 komentarze do “Dotacje z urzędów pracy – jak się starać?

 • 19 marca 2018 o 14:38
  Permalink

  Sporo zawiłości i niuansów, ale też wiele wątpliwości rozwianych. Bardzo przydatne dla osób rozważających składanie wniosku

  Odpowiedz
 • 19 marca 2018 o 14:48
  Permalink

  Znam parę osób, które się stały o dotacje i dla nich największym problemem było uzyskanie tych wymaganych dwóch podpisów osób poręczających. Wiadomo jak to dzisiaj jest, czasem nawet własnej rodzinie się nie ufa.

  Odpowiedz
 • 19 marca 2018 o 21:46
  Permalink

  to na pewno jest duże ułatwienie na start. Warto z niego skorzystać – gdy spełnia sie warunki i chce się zostać przedsiębiorcą

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *