Kalendarz adwentowy – eko i zdrowy

Zbliża się magiczny, świąteczny czas. Wiem, że w sklepach mamy już masę czekoladopodobnych mikołajów i innych świątecznych drobiazgów. Jednak z okazji Bożego Narodzenia warto stworzyć coś wyjątkowego – i na takie wyjątkowe warsztaty mieszkańców Świdnicy i okolic z dziećmi zaprasza Małgorzata Czerwińska, naturoterapeutka.

 

Co prawda jeszcze mamy listopad, ale czas szybko biegnie i lada chwila będzie grudzień, czyli adwent. To w kościele katolickim okres poprzedzający Boże Narodzenie, czas radosnego oczekiwania, ale też skupienia. W tradycji ludowej to czas szczególnego zacieśniania więzi społecznych. Niegdyś w adwencie kobiety organizowały wspólne darcie pierza i przędzenie, a całe rodziny zajmowały się swataniem młodych par.

 

Od XIX w. w okresie tym poszczególne dni odlicza się za pomocą specjalnych kalendarzy, które wymyślili niemieccy luteranie. Kalendarze adwentowe tworzone są na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich. Można oczywiście kupić gotowe – najczęściej w formie bombonierki z okienkami, za którymi kryją się pralinki.

 

W tym roku adwent rozpocznie się w niedzielę, 3 grudnia. Aby zdążyć przed tym dniem, w ostatni weekend listopada Gosia Czerwińska (Natura i Ja Gosia Czerwińska – naturoterapia) wraz z uczestnikami warsztatów pod hasłem „Zdrowe łakocie świąteczne w eko kalendarzu adwentowym” stworzy unikalne ozdoby.

 

Kalendarz adwentowy to element niezbędny w każdym domu, w którym są dzieci. Czy pamiętacie je z dzieciństwa? Kolorowe, z wizerunkiem Mikołaja i magicznymi okienkami, pod którymi kryły się czekoladopodobne słodycze o rozmaitych kształtach – pyta Małgorzata Czerwińska. – Otwieranie kolejnych okienek było czymś magicznym i sprawiało mnóstwo radości. Dlatego kalendarz adwentowy musi być w każdym domu.

 

Gosia kalendarze adwentowe robi ze swoimi dziećmi od lat. Dwa lata temu przygotowała kalendarz-choinkę (eko – z recyklingu, jak widać).

 

 

Tym razem stawia na… gałęzie.

 

 

Warsztaty odbędą się w siedzibie Akademii Nauki – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy (Rynek 38/3). W sobotę, 25 listopada, zaplanowano trzy sesje – o godz. 10.00, 13.00 i 16.00, a w niedzielę, 26 listopada dwie – o godz. 12.00 i 15.00.

 

Na warsztatach dzieci będą miały możliwość wykonania swojego własnego kalendarza, co sprawi im na pewno dużo radości i zapewni rozrywkę w chłodniejsze dni. Dodatkową zaletą takiego własnoręcznie wykonanego kalendarza, jest możliwość skrycia w nim zdrowych własnoręcznie przygotowanych łakoci – mówi Gosia Czerwińska. – Ekologiczny kalendarz adwentowy ze zdrowymi ciasteczkami. Na gałęzi zawieszone pakunki, w których kryją się niespodzianki. To jest to, co dzieci lubią najbardziej.

 

Koszt warsztatu to 35 zł za parę dziecko + rodzic. Zapisywać można się pod numerem telefonu: 570 570 326.

 

KOM

 

 

3 komentarze do “Kalendarz adwentowy – eko i zdrowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *