Witamina D: na receptę za trzy złote

Szczególnie zimą powinniśmy pamiętać o suplementowaniu naszych dzieci (i nas samych) witaminą D. Lekarze przekonują, że tak naprawdę witaminę tę powinniśmy zażywać przez okrągły rok. W aptekach czekają na nas preparaty za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych oraz witamina za 3,2 zł!

Mowa o Devikapie. Jest to płyn doustny, którego skład to witamina D3, czyli cholekacyferol. Devikap uzupełnia poziom witaminy D w organizmie, a przy tym ma działanie przeciwkrzywicze i zwiększa wchłanianie wapnia. Wystarczy jedna kropla dziennie, aby nasze dziecko było odpowiednio suplementowane.

Jedynie na receptę

Niestety, Devikapu nie można ot tak kupić w aptece. Musimy mieć receptę od lekarza. Wtedy preparat kosztuje nas na ryczałcie 3,2 zł. Co ciekawe, aby zakupić inne – droższe – suplementy zawierające witaminę D3, żadnej recepty nie potrzebujemy.

Nie tylko na krzywicę

Preparat z witaminą D3 chroni przed krzywicą, tężyczką hipokalcemiczną, osteomalacją i chorobą kości o etiologii metabolicznej. Pomaga leczyć osteoporozę. Istnieją doniesienia mówiące o tym, że odpowiedni poziom witaminy D w organizmie chroni przed depresją i nowotworami.

Mocne kości, zdrowe zęby, dobrze funkcjonujący układ krążenia – to m.in. zasługa odpowiedniego stężenia witaminy D3 w organizmie. Jej niedobór może skutkować otyłością i przyspieszonym procesem starzenia się organizmu.

Można przedawkować

Nadmiar witaminy D jest szkodliwy. Jeśli przedawkujemy tę substancję, możemy doprowadzić do gromadzenia się wapnia w tkankach, na przykład w sercu. Nadmiar witaminy D może również skutkować kamicą pęcherzyka żółciowego oraz nerek.

Dla noworodków – razem z witaminą K

Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlęta karmione naturalnie powinny wraz z witaminą D otrzymywać witaminę K (dzieci karmione sztucznie otrzymują ją w mleku modyfikowanym). Niedobór tej witaminy prowadzi do choroby krwotocznej.

Istnieją także doniesienia, iż dorośli powinni suplementować z witaminą D3 witaminę K2MK7. To połączenie szczególnie wzmacnia kości.

KOM

2 komentarze do “Witamina D: na receptę za trzy złote

  • 29 stycznia 2017 o 08:47
    Permalink

    Zwykły pediatra może wystawić taką receptę?

    Odpowiedz
    • 2 lutego 2017 o 15:23
      Permalink

      Tak, oczywiście. Pediatra lub internista

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *