BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Wszystko o…” – psach i krowach

Jak wygląda budowa psa, a jak krowy? Skąd ogromna różnorodności ras? Jak psy „mówią”? Ile żołądków ma krowa? To tylko kilka pytań, na które odpowiadają dwie ciekawe książeczki dla dzieci.

Wydawnictwo Dragon wydało całą serię „Wszystko o…”. Mogliśmy już przeczytać wszystko o koniach, pszczołach, kotach i niedźwiedziach, teraz czas przyszedł na krowy i psy.

Obie pozycje są ładnie ilustrowane, w czym zasługa Katarzyny Kołodziej (psy) i Adama Święckiego (krowy). Całą masę ciekawostek przygotowali dla młodych czytelników Mateusz Kęsy (psy) i Łukasz Łebek (krowy). Ale i dorośli dowiedzą się wiele nowego z tych książek.

„Wszystko o… psach” odkrywa przed czytelnikami fascynujący świat czworonogów, najwierniejszych przyjaciół ludzi. Dowiemy się z niej, jak wygląda kościec psa i jakie są cechy poszczególnych ras. Przeczytamy o historii tego gatunku i o jego odwiecznej przyjaźni z człowiekiem. Dokładnie opisane są tu etapy rozwoju psa, a także jego zmysły.

Czy dzieci zadają Ci niewygodne pytania? Na przykład – dlaczego psy tak często sikają, albo dlaczego jedzą głównie mięso? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce. Dowiesz się także, jak pomóc pupilowi, by nie bał się sylwestrowych wystrzałów. I dlaczego nie powinieneś podawać mu do jedzenia kości, jak również – jakie warzywa może jeść pies. Są tu też pomysły na zabawy ze zwierzakami, a także dokładnie opisane zabiegi higieniczne, którym powinniśmy poddawać naszych podopiecznych.

Do czego ludzie wykorzystują psiaki? Co robią psy przewodnicy, a co psy ratownicy? Jak wygląda życie w schronisku dla zwierząt? Tego też się dowiesz z kart tego wydawnictwa.

Mało tego, opisane są tu też normy prawne obowiązujące psy, a właściwie ich opiekunów. Na koniec dziecko może wypełnić specjalną kartę swojego pupila i wkleić lub namalować jego portret.

Równie dużo ciekawych rzeczy dowiemy się z pozycji „Wszystko o… krowach”. Zobaczymy tu nawet, skąd się biorą krowy (warto tę część książki poprzedzić rozmową o tym, skąd się biorą dzieci, choć może i lektura tego fragmentu dopiero spowoduje dyskusję na ten ważny temat).

Publikacje Wydawnictwa Dragon są napisane przystępnym językiem, często żartobliwym. Dlatego układ pokarmowy krowy prześledzimy w rozdziale pod tytułem „Długa droga od trawy do krowiego placka”. Przekonamy się również, że ten placek to prawdziwy dar dla ludzkości…

W książce poznamy przodków krowy, historię jej udomowienia, zobaczymy budowę krowy i dowiemy się, po co jej rogi. Poznamy również krowie zwyczaje i popularne rasy bydła, a także krowy mniej znane, ale ciekawe, jak np. bydło belgijskie niebieskie.

Gdzie mieszkają krowy? Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza, niż się wydaje, ale od czego jest ta książka, jeśli nie od tłumaczenia wszystkiego, co dotyczy świata bydła rogatego. Dowiemy się nawet, jak doić krowę, a jak tego nie robić. Może ta wiedza komuś się przyda w przyszłości?

Oprócz takich praktycznych wiadomości, są też te dotyczące sfery bardziej duchowej. Z „Wszystko o… krowach…” dowiemy się, że krowy to bohaterki mitów w starożytnych Egipcie i Grecji, a także wikingów i Irlandczyków. Przeczytamy też o tradycji słowiańskiej i staropolskiej. Nie ma niestety miejsca na narysowanie podobizny swoje krowy 😉

Karolina Marcińczyk

10 komentarzy do “BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Wszystko o…” – psach i krowach

 • 6 grudnia 2019 o 21:24
  Permalink

  bardzo ciekawe pozycje, myślę że zainteresowałoby moich chłopców

  Odpowiedz
 • 6 grudnia 2019 o 22:29
  Permalink

  Naprawdę fajne wydawnictwo dla Ciekawskich skrzatów, u mnie na razie etap kotków i kaczuszek, krowa i pies musi czekać 😛

  Odpowiedz
 • 10 grudnia 2019 o 21:18
  Permalink

  Widziałam podczas targów w Krakowie że mają dużo ciekawych dziecięcyh tytułów. Chętnie po nie zajrzę do nich

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2020 o 21:25
  Permalink

  Te książki to dla mnie mistrzostwo 🙂 mam obie i moje dzieci je uwielbiają 🙂

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2020 o 23:18
  Permalink

  Jaka fajna ta książka, w sumie obie 🙂 Tyle trudnych dla dzieci rzeczy zostało pokazanych w tak zabawny sposób.

  Odpowiedz
 • 10 stycznia 2020 o 04:28
  Permalink

  Mam z tej serii Wszystko o pszczołach i bardzo nam się podobało 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *