Wyprawa na Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich – emocje, wysokość i przechylenie, które naprawdę czuć!
Rodzinne wycieczki to dla nas sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc i tworzenie wspólnych wspomnień. Tym razem wybraliśmy się do Ząbkowic Śląskich, by na własnej skórze poczuć, jak to jest stać w budowli, która się mocno przechyliła.

Krzywa Wieża w tym niewielkim dolnośląskim miasteczku okazała się nie tylko fascynującym zabytkiem, ale też miejscem pełnym emocji – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!
Wszystko zaczęło się od sala tortur na pierwszym piętrze, gdzie mogliśmy zobaczyć okrutne ramię sprawiedliwości sprzed wieków. Później były już praktycznie tylko schody…


Dlaczego wieża jest krzywa? Ciekawostki o niezwykłej budowli
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich to jedna z największych tego typu atrakcji w Polsce – ma 34 metry wysokości, a jej przechył wynosi aż 2,14 metra! To więcej niż słynna wieża w Pizie na początku swojego przechylania. Powstała prawdopodobnie w XIV wieku jako dzwonnica (a może dużo wcześniej…) i pierwotnie prawdopodobnie była prosta, ale z czasem zaczęła się przechylać (choć są domysły, że specjalnie wybudowano ją krzywą).
Dlaczego wieża się przechyliła? Do końca nie wiadomo. Jedna z teorii mówi o ruchach tektonicznych, inna o błędach konstrukcyjnych lub podmyciu fundamentów przez wodę.

Wejście na górę – wysokość i przechylenie robią swoje!
Dla dzieci to była świetna okazja, by zobaczyć, jak historia potrafi płatać figle i jak natura czasem zmienia to, co stworzył człowiek.
Wejście na szczyt wieży to prawdziwa atrakcja, ale też małe wyzwanie. Wąskie, początkowo kręte schody i coraz bardziej odczuwalne pochylenie sprawiają, że już na półmetku można poczuć się dziwnie. Czułam się troszeczkę jak… w krzywym domku, jakich wiele nad morzem.
Przyznam, że kiedy dotarliśmy na szczyt i spojrzeliśmy w dół, czułam lekkie zawroty głowy. Ciało rejestruje przechylenie i przez chwilę trudno się przyzwyczaić. Bałam się, ale nie samej wysokości, tylko że upuszczę telefon i poleci on hen w dół.
Widok z góry? Absolutnie wart wspinaczki! Całe Ząbkowice Śląskie leżały u naszych stóp, a my mogliśmy podziwiać ich urokliwe uliczki, dachy kamienic i malowniczą okolicę.
Czy warto zabrać na Krzywą Wieżę dzieci? Zdecydowanie tak!
Nasze wrażenia? Dzieci były zachwycone samym faktem, że „budynek może stać, choć jest krzywy”. Dla nas, dorosłych, to było ciekawe doświadczenie – szczególnie to uczucie lekkiego dyskomfortu, gdy organizm wyczuwa nachylenie. Z dziećmi warto porozmawiać wcześniej. Kilka lat temu córka kategorycznie odmówiła wejścia na Krzywą Wieże, teraz jej się podobało.


Przydatne informacje:
* Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie, woj. dolnośląskie
* Bilety: dostępne na miejscu, niedrogie
* Czas zwiedzania: około 30-40 minut
* Ważne: Wąskie schody mogą być wyzwaniem dla maluchów, seniorów i osób z lękiem wysokości
Co jeszcze warto zobaczyć w Ząbkowicach Śląskich?
* Izba Pamiątek Frankensteina – ciekawostka dla fanów legend i horrorów, bo to właśnie tu miała się narodzić słynna opowieść o doktorze Frankensteinie! Mamy ją już zwiedzoną i powiemy krótko: warto.
* Ruiny zamku – idealne miejsce na krótką eksplorację i zdjęcia. Ruiny niedawno przeszły gruntowna rewitalizację.
* Rynek z kolorowymi kamienicami – klimatyczna część miasta, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu.
* Słoneczny Park Wodny – możecie się popluskać. Nasza relacja stąd – tutaj: