BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: Naukowa analiza superbohaterów

To dla prawdziwych miłośników filmów komiksowych nie lada gratka – Tomasz Żaglewski dokonał naukowej analizy kinowego uniwersum superbohaterów. W swojej analizie współczesnego filmu komiksowego odpowiada m.in. na pytanie, jaki wpływ na superbohaterów miały… wydarzenia z 11 września 2001 r.

 

Zastanawialiście się kiedyś, z czego wynika ogromna popularność filmów o superbohaterach w XXI w.? Jeszcze w końcówce wieku XX kino komiksowe było mało popularne, do oglądania go przyznawali się nieliczni – geecy, kujoni, dziwacy. Po rozpoczęciu nowego tysiąclecia nagle filmy o superbohaterach stały się kinowymi przebojami, a ich twórcy zaczęli tworzyć skomplikowane światy. Powstały uniwersa, w których żyją różni bohaterowi znani wcześniej jedynie z kart komiksów.

 

X-Meni żyją obok Spider-Mana i Hulka oraz Avengersów (w uniwersum Marvela), a Supermen obok Batmana (w uniwersum DC Comics). Uniwersa tworzone są i przez innych twórców – jak choćby autorów seriali.

 

Tomasz Żaglewski to kulturoznawca i teoretyk komiksu. Jego analiza kina komiksowego to pozycja przede wszystkim dla studentów filmoznawstwa i kulturoznawstwa, ale też obowiązkowa pozycja dla fanów superbohaterskich opowieści. Książka jest pisana fachowym językiem, naukowa rozprawa zakończona jest kilkoma ciekawymi fotosami.

 

Autor: Tomasz Żaglewski
Tytuł: Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2017

Książkę polecam zamówić na stronie wydawcy.

 

Karolina O-M

 

Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem PWN.

One thought on “BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: Naukowa analiza superbohaterów

  • 12 listopada 2017 o 14:59
    Permalink

    Koniecznie muszę bratu pod choinkę zamówic, bo to maniak jest!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *