Wycieczka z Mamkowo.pl: Muzeum Dawnego Kupiectwa

Chcesz zobaczyć, jak handel wyglądał przed wiekami? Wybierz się do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy!

 

Na świdnickim Rynku na ławce siedzi sobie Maria Kunic, astronomka z XVII w., która z dachu swojego domu w Świdnicy obserwowała Wenus i Jowisza (pracując w nocy, a śpiąc w dzień). Za jej plecami mieści się wejście do Muzeum Dawnego Kupiectwa.

 

Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, które szeroko zajmuje się tematem handlu w dawnych czasach i posiada tak wiele eksponatów z nim związanych – zapewnia Agnieszka Dudzińska, historyk z muzeum.

 

Już sam hol muzeum jest interesujący – jest on częścią historycznego świdnickiego ratusza. Można tu zobaczyć niewielką ekspozycję dotyczącą świdnickich Żydów w średniowieczu, a także kamienną głowę wmurowaną w północną ścianę holu.

 

Według legendy jest to rzeźba głowy świdnickiego rajcy Piotra Zehli, który dopuścił się kradzieży pieniędzy ze skarbca miejskiego. Posługiwał się on wytresowaną przez siebie kawką, która miała latać, z kamienicy Rynek 8, do skarbca znajdującego się w wieży ratuszowej i przynosić stamtąd po jednej złotej monecie. Pozostali rajcy zorientowali się w końcu kto jest sprawcą kradzieży i ukarali Piotra. Został on skazany na śmierć głodową na wieży ratuszowej. Kiedy znaleziono go po 10 dniach martwego postanowiono wykonać kamienny posąg rajcy i umieścić go na kamiennej balustradzie wieży, tak aby potomni pamiętali o popełnionym przez niego przestępstwie. W roku 1642 silny wicher miał zrzucić z wieży rzeźbę, która spadając uległa rozbiciu. Zachowaną głowę wmurowano w ścianę holu – opowiada Agnieszka Dudzińska.

 

Na parterze muzeum możemy zwiedzić aptekę z przełomu XIX i XX wieku.

 

 

Dalej mamy aranżację dawnej karczmy z początku XX wieku oraz aranżację sklepu kolonialnego z początku XX wieku – z szyldami reklamowymi firm, które istnieją na rynku do dnia dzisiejszego np.: Persil, Maggi, Eduscho, czy Dr. Oetker, salę z ekspozycją metrologiczną, stację benzynową sprzed II wojny światowej, salę z ekspozycją kupiecką, wystawę kas sklepowych i kalkulatorów (są wśród nich np. maszyny liczące – sumatory, arytmometry, drukowane rachunki z logiem, np. firmy Philips, tabliczki służące do rachowania oraz kasetki na pieniądze), kramy bogatych kramarzy oraz salę z ekspozycją piwowarską (tu zobaczyć możemy dawne naczynia, które zapewne służyły do spożywania szlachetnego świdnickiego piwa – garnki gliniane, a także późnośredniowieczny puchar szklany – niezmierna rzadkość).

 

 

W muzeum podziwiać można wiele wag i odważników (m.in. odważniki składane oraz dalekowschodnie odważniki figuralne, opiumowe), a także bardzo rzadkie zabytki, jakimi są łokcie wzorcowane w miarach śląskich, pruskich, nowopolskich oraz metrycznych.

 

Na pierwszym piętrze na zwiedzających czekają piękna Sala Rajców, galeria obrazów oraz salonik z barokowymi meblami. Ciekawa jest makieta przedstawiająca Świdnicę XVII wieku.

 

 

Zobaczyć na piętrze możemy również jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych z terenów Świdnicy – wielką zapinkę, tzw. fibulę, liczącą około 3000 lat!

 

Muzeum Dawnego Kupiectwa jest otwarte:

  • maj – wrzesień: wtorek – piątek w godz. 10.00 – 17.00, sobota – niedziela w godz. 11.00 – 17.00,
  • październik – kwiecień: wtorek – piątek w godz. 10.00 – 16.00, sobota – niedziela w godz. 11.00 – 17.00.

 

Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy i wycieczkowy 4 zł. W piątki wstęp bezpłatny!

 

Zapraszam do Świdnicy!

 

Karolina O-M

 

One thought on “Wycieczka z Mamkowo.pl: Muzeum Dawnego Kupiectwa

  • 14 listopada 2017 o 11:53
    Permalink

    Nie byłam nigdy w Świdnicy, ale dużo dobrego słyszałam o tym mieście, że jest śliczne i w ogóle. Trzeba się wybrać

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *