Nie wkładaj dziecka do surykatek!

Takie śliczne zwierzątka? Tak, tylko to zwierzęta drapieżne, o czym chyba nie pomyślał „tatuś” wkładający swoje dziecko do wybiegu surykatek w zamojskim ZOO. Nigdy nie rób, jak ten pan!

 

„Nie karmić zwierząt” już chyba nie wystarczy. Trzeba przy wybiegach dzikich zwierząt pisać: „Proszę nie wkładać do klatki małych dzieci”… To zdjęcie pochodzi z fanpaga Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu:

 

 

Pod nim widnieje podpis: „Średnio raz w roku, czyli raz na około 200 tys. zwiedzających trafia się „myślący inaczej”. Zamojskie zoo odwiedził właśnie dzisiaj. Nie pomagają tabliczki, zakazy i ostrzeżenia, którymi oblepione są ogrodzenia i klatki w zoo. Słodko wyglądające surykatki bez problemu przegryzają rękawicę spawalniczą swoimi ostrymi jak szpilki zębami. Dzięki Bogu jeżozwierze o tej porze spały jeszcze…. publikujemy ku przestrodze”.

 

Masakra? Tak! Dzieciątko na zdjęciu wygląda na około rok. Być może jeszcze nie potrafi chodzić. Gdy zobaczyłam tę fotografię, od razu w myślach zobaczyłam, jak maluch przewraca się na czworaka, a te surykatki rzucają się do jego pulchnych paluszków…

 

No właśnie. Popatrzcie teraz na moje zdjęcia tych „słodkich zwierzątek”:

 

Tym są one karmione w czeskim ZOO w Dvur Kralove. Bo to drapieżniki! Przeczytajcie teraz, jak starsze surykatki uczą młode obchodzenia się ze zdobyczą. Organizują dla nich „szkoły łowieckie”. Najpierw młoda surykatka dostaje martwe zwierzę (np. skorpiona) w celu poznania ofiary, następnie zaś żywe, nieuzbrojone zwierzę (np. skorpiona bez żądła). W końcu młoda surykatka dostaje żywe, uzbrojone zwierzę (np. skorpiona z żądłem) w celu jak najszybszego zabicia go[1]. Perfekcyjna szkoła mordowania…

 

Nie bądźcie jak ten pan. Nie wkładajcie dziecka na wybieg dzikich zwierząt. Nie dawajcie mu głaskać nieznajomych psów. Nie podkładajcie w niebezpieczne miejsca, tylko po to, aby zrobić ciekawą fotkę na fejsa. Nie idźcie tą drogą!

 

A ogrody zoologiczne odwiedzajcie, niech dzieci się obywają z naturą. My odwiedziliśmy takie przybytki:

* ZOO Safari Dvur Kralove,

* ZOO we Wrocławiu,

* ZOO-Farma w Łącznej.

 

KOM

Foto: ZOO Zamość – „Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera”/KOM

 

[1] Alex Thornton, Katherine McAuliffe, Teaching in Wild Meerkats, „Science”, 313 (5784). s. 227–229; Bjorn Carey, Hunting 101: Meerkats Teach Scorpion Dismemberment (ang.), LiveScience, 2006, cyt. za Wikipedią (https://pl.wikipedia.org/wiki/Surykatka_szara).

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *