WYCIECZKI MAMKOWO.PL: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Duszniki to urokliwe uzdrowisko. Jadąc główną trasą w kierunku Kłodzka po lewej widzimy śliczny budynek Muzeum Papiernictwa. Aż żal tu nie zajrzeć.

 

Odwiedziliśmy muzeum w niedzielę, jak się okazało – w dzień, kiedy zwiedzanie jest bezpłatne. Od lipca tego roku muzeum jest większe, z wystawami na dwóch piętrach powstałego w XVIII w. budynku dawnej suszarni papieru i z pracownią w przyziemiu.

 

Bardzo ciekawa wystawa przedstawia historię polskiego pieniądza papierowego od jego początków w 1794 r. Można podziwiać historyczne okazy, ale też sprawdzić, czy te współczesne, które mamy w portfelu, są prawdziwe. Specjalistyczny tester prześwietlił moją stówkę światłem białym, podczerwonym i ultrafioletowym… Obejrzeliśmy również w zbliżeniu maleńkie literki na banknocie.

 

Przyjrzeliśmy się też z bliska papierowi słoniowemu, który powstaje z… odchodów słonia. Mogliśmy kupić taki arkusz w sklepiku z pamiątkami, jednak sobie to darowaliśmy.

 

Zobaczyliśmy także, jak pani papiernik czerpie papier. W dolnej części warsztatowej znajduje się pięć stołów czerpalniczych. Tak, w dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier! Tą samą metodą, co cztery wieki temu. Papiernik zanurza sito w kadzi i odciska zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz.

 

Muzeum Papiernictwa to bardzo ciekawe miejsce. Polecam!

 

 

Karolina O-M

 

 

2 komentarze do “WYCIECZKI MAMKOWO.PL: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

 • 28 września 2017 o 10:51
  Permalink

  Wygląda ciekawie, ale to chyba pomysł dla starszych dzieci? Moje by się zanudziły

  Odpowiedz
  • 28 września 2017 o 14:44
   Permalink

   Moja prawie czterolatka była nawet zainteresowana 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *