Kalendarz na koniec roku

Przed nami jeszcze tylko kilka dni 2018 roku, ale za to jakich dni! Czy wiesz, że drugi dzień świąt to też „dzień rzucania owsem w wieśniaków”?


I to wcale nie jest takie święto tylko z nazwy. 26 grudnia to w Kościele Katolickim wspomnienie świętego Szczepana, który był pierwszym męczennikiem za wiarę. Stracił życie będąc ukamienowany przez wzburzony tłum. Tradycja ta została połączona z pogańskim obyczajem rzucania w ludzi zbożami na szczęście (nie znasz tej tradycji? A kojarzysz zwyczaj obrzucania pary młodej ryżem?). Owies to zboże, które sieje się jeszcze zimą. Według tradycji chłopi przynosili owies do kościoła w drugi dzień Bożego Narodzenia, aby go poświęcić, co miało zapewnić dobre plony. Na ziemi łowickiej oraz w Małopolsce owsem rzucano – w domowników, w piękne panny, w wiernych zgromadzonych w świątyni.

Co nas jeszcze czeka? Oczywiście „dzień odpoczynku po świętach” (nie wiem, jak Ty, ale ja jestem od wczoraj już mocno zmęczona), a następnie: Międzynarodowy Dzień Pocałunku i „dzień gry w karty”. 29 grudnia będą Imieniny Krescentych (nie wiem, dlaczego Nonsensopedia podaje to jako święto, może dlatego, że tego dnia imieniny swe obchodzą: Krescencjusz, Krescenty i Krescens), jak również Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej (29 grudnia 1993 r. weszła w życie konwencja o różnorodności biologicznej) oraz „dzień narodzin niedźwiedzi polarnych” (od 2008 r. święto to obchodzi Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody, ponieważ na przełomie grudnia i stycznia rodzi się najwięcej tych zwierząt).

30 grudnia to „dzień serka wiejskiego” (pierwszy polski serek wiejski został wyprodukowany w OSM Piątnica w 1992 r., ale nie znalazłam informacji, jakoby to było 30 grudnia), „dzień José Rizala” (święto narodowe w Filipinach – Jose Rizal w 1892 r. powołał Ligę Filipińską, która głosiła reformy społeczne, a 30 grudnia 1896 r. został rozstrzelany) oraz – jakżeby inaczej – Międzynarodowy Przedostatni Dzień Roku.

31 grudnia nikomu przedstawiać nie trzeba – jest to oczywiście Sylwester, New Year’s Eve (wigilia Nowego Roku i imieniny Sylwestra), ale także „dzień bez bielizny” (przypadek? Nie sądzę).

No to miłego świętowania!

Karolina


***

Myślę, że zainteresuje Cię oferta Sklepu Mamkowo – zabawki i artykuły dla dzieci! Zapraszam serdecznie na www.sklep.mamkowo.pl! I od razu zapraszam do konkursu „Wybierz sobie prezent”!

***

Do Użytkowników Facebooka: Nie chcesz przegapić żadnego wpisu na Mamkowo? Kliknij „Lubię to!” na moim fanpage: Mamkowo –serwis dla rodziców (wcale nie musisz być rodzicem, ale możesz, nie zabronię Ci tego). Od razu rzutem na taśmę zapraszam do mamkowej grupy. A może masz profil na Google+? W takim razie wpadaj na konto Mamkowo! Miłośników Instagrama zapraszam zaś na profil Mamkowo.pl.
Zaciekawiło Cię to? Proszę podaj dalej!
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *