33 tydzień z życia niemowlaka: Swędzą dziąsła, oj swędzą

Piotruś nie ma jeszcze ząbków, ale coraz częściej wkłada sobie rączki do buzi, a w dziąsłach widać przebijające się powoli jedynki…

Według poradnika powinien nasilać się w tym okresie lęk przed obcymi twarzami… Annette Nolden pisze: „jeśli wasze maleństwo nie zna jakiejś osoby bliżej, będzie się odnosiło do niej z wyraźną rezerwą. Nie pozwoli się ani dotknąć, ani tym bardziej brać na ręce. Nierzadko wybuchnie również płaczem[1]”. Nie zauważyłam tego u Piotrusia. Jest bardzo pogodnym dzieckiem i uśmiecha się do każdego.

Zgodnie z poradnikiem mój niemowlak próbuje ruszyć naprzód, a nawet mu się to całkiem dobrze udaje: pełza na kilka metrów, podnosi się też i staje na rękach i kolanach. Jak pomóc mu w nauce raczkowania? Należy położyć dziecko na podłodze na brzuszku i przysiąść się do niego. Możemy raczkować wokół niemowlaka (śmiejąc się przy tym, aby pokazać dziecku, jaka to frajda). Możemy też porusza ć się w kierunku położonej dalej zabawki i przynieść ją maluchowi. Ma to pomóc w rozbudzaniu ciekawości dziecka[2].

Poradniki zwracają też uwagę na to, że dziecko w 33 tygodniu żucia coraz sprawniej chwyta przedmioty. I rzeczywiście, Piotruś potrafi chwytać dość mocno. Dziś na przykład pełzając po podłodze dorwał się do gazetki starszej siostry i wyrwał z niej kartkę szarpiąc ją z dużą siłą.

Mały uwielbia leżeć na podłodze i uderzać w nią rękoma „bębniąc”. Jeśli jest na kocu i dźwięk bębnienia jest przytłumiony, Piotruś dopełzuje do krańca kocyka i bębni o gołą podłogę.

Poradniki piszą też o raczkowaniu i o sadzaniu dziecka, aby z nim grać w piłkę. No cóż, nie sadzam Piotrusia, aby nie wymuszać na nim tej pozycji. Mały jeszcze nie raczkuje, choć mocno się do tego już przygotowuje. Z doświadczenia wiem, że nie warto „książkowo” wymagać niczego od dziecka. Sam dojdzie do tego etapu.

KOM

***

Rozwój niemowlaka na Mamkowo.pl:

* 1 tydzień życia niemowlaka

* 2 tydzień życia niemowlaka

* 3 tydzień życia niemowlaka

* 4 tydzień życia niemowlaka

* 5 tydzień życia niemowlaka

* 6 tydzień życia niemowlaka

* 16 tydzień życia niemowlaka

* 32 tydzień życia niemowlaka

* 33 tydzień życia niemowlaka

* 43 tydzień z życia niemowlaka

***

Zobacz też inne wpisy z tej kategorii:
Rozwój dziecka

***
Przypisy:
[1] A. Nolden, Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Świat Książki, s. 103.
[2]Ibidem, s. 102.