6 tydzień życia niemowlaka: Bobas jak z reklamy

Nasze dzieciątko nie jest już noworodkiem. Wykształciliśmy już z nim więź, która stanie się podwaliną pod bliską więź psychiczną dziecka z rodzicami.

Niemowlęta w tym wieku są rozkoszne (zresztą – w jakim nie są?). Zaczynają już dokładnie przypominać bobasy znane z reklam – zaokrąglają im się główki, znikają „pamiątki” z podróży przez kanał rodny[1]. Dziecko może zacząć gaworzyć, gdy rodzice do niego mówią, może też wydobywać gardłowe głosy (to tzw. gruchanie), gdy jest szczęśliwe[2]. Pierwszymi dźwiękami będą „a”, „e” „aha” – mają one za zadanie gimnastykowanie mięśni wokół ust[3].

Nasz niemowlak staje się silniejszy, choć kiedy pociąga się go za rączki do góry do pozycji siedzącej, to początkowo główka nieco odchyla się do tyłu[4]. Stopniowo dziecko będzie potrafiło na pięć sekund samodzielnie utrzymać głowę[5]. Warto dzieci kłaść na brzuszku, pod koniec drugiego miesiąca życia będą one umiały unieść główkę pod kątem 45 stopni od podstawy[6].

Do szóstego tygodnia życia dłonie dzieciątka zwykle pozostają zaciśnięte, dopiero teraz zaczynają się otwierać[7]. Maluch będzie to robić coraz częściej[8].

W szóstym tygodniu życia przeciętny niemowlak musi być karmiony sześć razy na dobę. Dzieci dobrze zjadające przybierają na wadze od 150 do 210 gramów na tydzień[9].

Warto wydłużać czas czuwania dziecka w ciągu dnia, aby przesypiało ono większość nocy. Jak to zrobić? Pokazując maluszkowi czarno-białe zabawki we wzorki, łaskocząc po brzuszku i stopach, śpiewając. Bez oporów możemy zapraszać do domu gości[10], ważne, aby nie byli oni przeziębieni czy chorzy na inne zaraźliwe choroby.

Przytulajmy i kołyszmy w ramionach dzieciątko jak najdłużej. Budujmy z nim więź. Mówmy do niego i patrzmy mu w oczy. To początki komunikacji.

***

Rozwój niemowlaka na Mamkowo.pl:

* 1 tydzień życia niemowlaka

* 2 tydzień życia niemowlaka

* 3 tydzień życia niemowlaka

* 4 tydzień życia niemowlaka

* 5 tydzień życia niemowlaka

* 16 tydzień życia niemowlaka

* 32 tydzień życia niemowlaka

* 33 tydzień życia niemowlaka

* 43 tydzień z życia niemowlakaPrzypisy:

[1] James Gaylord, Michelle Hagen, Pierwszy rok życia dziecka dla bystrzaków, Helion, Gliwice 2007, s. 140-142.
[2] Peter Abrams, Ciąża. Wszystko, co trzeba wiedzieć od poczęcia do porodu, Świat Książki, Warszawa 2009, s.165.
[3] Anette Nolden, Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Świat Książki, s. 31.
[4] Peter Abrams, Ciąża…, op. cit., s.165.
[5] Anette Nolden, Witaj na świecie…, op. cit., s. 31.
[6] James Gaylord, Michelle Hagen, Pierwszy rok…, op. cit., s. 142.
[7] Peter Abrams, Ciąża…, op. cit., s.165.
[8] Anette Nolden, Witaj na świecie…, op. cit., s. 31.
[9] Peter Abrams, Ciąża…, op. cit., s.165.
[10] James Gaylord, Michelle Hagen, Pierwszy rok…, op. cit., s. 144.