43 tydzień życia niemowlaka: Czworaki, siadanie i stanie

Grudzień był obfitujący w wydarzenia ważne dla rozwoju mojego Piotrusia. W czterdziestym trzecim tygodniu jego życia wypadły święta Bożego Narodzenia. Pod choinkę dostaliśmy kilka nowych umiejętności!

Nie wiem, czy to zasługa rehabilitacji, na które jeździmy od października, czy naturalna kolej rzeczy, ale Piotruś w grudniu poczynił ogromne postępy. Do tej pory pełzał (wykorzystując tylko jedną stronę ciała, stąd też rehabilitacja) i stawał na czworakach, ale poza bujaniem się w tej pozycji czy też prostowania nóg, nie robił nic. Aż tu nagle: zaczął raczkować, siadać i wstawać! Takie combo.

Trzeba pamiętać, że raczkowanie to ogromnie ważny etap w życiu niemowlaka. Dlaczego? Chodzi o naprzemienność ruchów, o wykorzystanie wszystkich kończyn i stymulację obu półkul mózgowych. A to z kolei w przyszłości pomoże naszemu dziecku szybciej i efektywniej uczyć się. Jeśli nasz maluch ominąłby ten etap, mogłoby to prowadzić do zaburzeń sensorycznych oraz problemów z czytaniem i pisaniem. Czworakowanie też wpływa na gibkość kręgosłupa i przygotowuje całe ciało do chodzenia.

No właśnie, chodzenie… Postępy Piotrusia ruszyły tak szybko, że nie zdziwiłabym się, gdyby zaraz ruszył na dwóch nogach. Przecież już staje przy meblach. Jednak nie byłoby to korzystne. Rehabilitantka powiedziała nam, że warto byłoby, żeby choć miesiąc synek poczworakował. Nie powinniśmy go zachęcać do stania i do pierwszych prób chodzenia. Jeśli zauważymy, że za długo stoi, to powinniśmy sadzać go na środku pokoju, aby znów był zmuszony raczkować.

Rodzice często chcą, aby ich dziecko jak najszybciej zdobywało nowe umiejętności. To jednak – jak widzimy – nie zawsze jest korzystne. Warto, aby niemowlak udoskonalił raczkowanie, zanim zacznie chodzić. Nie ma co startować w wyścigu myszek (taki mini wyścig szczurów) i pokazywać innym mamuśkom, jak to szybko nasze dziecko zaczęło maszerować. Wręcz nie wolno stawiać dziecka i trzymając za rączki zmuszać do chodzenia! To może zaszkodzić nie tylko jego kręgosłupowi, ale i mózgowi!

KOM

***

Rozwój niemowlaka na Mamkowo.pl:

* 1 tydzień życia niemowlaka

* 2 tydzień życia niemowlaka

* 3 tydzień życia niemowlaka

* 4 tydzień życia niemowlaka

* 5 tydzień życia niemowlaka

* 6 tydzień życia niemowlaka

* 16 tydzień życia niemowlaka

* 32 tydzień życia niemowlaka

* 33 tydzień życia niemowlaka

* 43 tydzień z życia niemowlaka

***

2 komentarze do “43 tydzień życia niemowlaka: Czworaki, siadanie i stanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *