Potrzebujesz tej jednej rzeczy, żeby skutecznie schudnąć…

Ty o tym wiesz i ja to wiem. Ja jej nie mam zbyt wiele i dlatego właśnie wyglądam, jak wyglądam. Zawsze myślałam, że chodzi o motywację, że jeśli będę ją miała na wysokim poziomie, to wszystko mi się uda. Cóż, to tylko część prawdy. Bo aby skutecznie zmienić nawyki żywieniowe i te dotyczące aktywności fizycznej, potrzebujemy jeszcze czegoś.

 

Chcieć wcale nie oznacza móc…

 

A wydawało mi się, że jest inaczej. Że „dla chcącego nic trudnego”. Problem w tym, że ja bardzo chcę schudnąć, a jednak mi to nie idzie. Problem nie w motywacji, a w braku…

 

…silnej woli! Przekonała mnie o tym dr Anna Januszewicz, psycholog, specjalista psychodietetyki, trener warsztatu psychologicznego, podczas II edycji Konferencji Naukowej Przebudzeni – „Interdyscyplinarny dialog w poszukiwaniu nowych metod oraz zastosowań psychologii zdrowia, rehabilitacji i arteterapii” we Wrocławiu w kwietniu 2018 r. Dr Anna Januszewicz to pracownik naukowy i wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, a także kierownik studiów podyplomowych z psychodietetyki w SWPS we Wrocławiu i Katowicach oraz założycielka Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu i prezes Towarzystwa Psychodietetyki, Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, jak również Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia. Jej wykład plenarny pod tytułem „Motywacja czy silna wola? Od czego zależy zmiana zachowań żywieniowych” otworzył mi oczy.

 

Ludzie mylą motywację z możliwościami wolicjonalnymi – mówiła podczas wykładu pani doktor. – Mylimy silną wolę z motywacją. To, że ktoś będzie bardziej chciał, nie oznacza, że będzie bardziej mógł.

 

Wróćmy jeszcze na chwilę do samej motywacji. Co oznacza ten termin? – To posiadanie intencji do zmiany – objaśnia dr Januszewicz. – Jest to warunek konieczny do zmiany, ale niewystarczający.

 

Dr Januszewicz podała ciekawy przykład. Z odchudzaniem jest trochę jak z… wygraną w totolotka! Wielu z nas chciałoby wygrać. Ma motywacje – chce wygranej, chce pieniędzy. Ale ilu konsekwentnie wysyła kupony? I dąży do tego, żeby wygrać?

 

Chcieć to nie oznacza móc! Silną wolę trzeba mieć, albo trzeba ją wypracować. Ja jej nie mam (chyba, że podejdziemy do tego tak: „Mam bardzo silną wolę, robi ze mną co chce”). Obiecuję jednak, że zrobię wszystko, by ją posiąść. I będę Ci regularnie o tym pisała, może uda mi się też i o Twoją silną wolę zawalczyć. Będziesz mnie śledzić?

 

Karolina Osińska-Marcińczyk
Foto: Canva

 

***
Lubisz zakupy on-line? Z pewnością zainteresuje Cię oferta Mamkowego Sklepu! Zapraszam serdecznie na www.sklep.mamkowo.pl!
***
Dla Użytkowników Facebooka:
Nie chcesz przegapić żadnego wpisu na Mamkowo? Kliknij „Lubię to!” na moim fanpage: Mamkowo – serwis dla rodziców (wcale nie musisz być rodzicem, ale możesz, nie zabronię Ci tego). Od razu rzutem na taśmę zapraszam do mamkowej grupy.
Jesteś u progu dłuuugiej odchudzeniowej drogi? Zapraszam do grupy „Schudnąć kilkadziesiąt kilo – odchudzanie długodystansowe”.
A może po prostu interesujesz się zdrowym żywieniem? W takim razie wskakuj do grupy „Dietetyczne Rewolucje”. 
Możesz też polubić mój prywatny fanpage: „Psychodietetyczka Karolina Osińska-Marcińczyk”. Będzie mi bardzo miło.
A może masz profil na Google+?
W takim razie wpadaj na konto Mamkowo!
A miłośników Instagrama zapraszam na profil Mamkowo.pl.
Do zobaczenia!

6 komentarzy do “Potrzebujesz tej jednej rzeczy, żeby skutecznie schudnąć…

 • 25 lipca 2018 o 12:06
  Permalink

  Jak sie ostatnio odchudzałam dostało mi się od lekarza. Musze zaakceptowac swoje krąglości dla zdrowia:-)

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2018 o 12:30
  Permalink

  Uwielbiam jesc 😉 chociaz ktorys kg pasowaloby zrzucic to i tak nie zrezygnuje z czegos, co lubie 😉

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2018 o 13:56
  Permalink

  To prawda. Motywacji mam aż nadto, gorzej z silną wolą 😉

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2018 o 09:04
  Permalink

  Jak ze wszystkim. Silna wola to podstawa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *