Rząd zbada wzrok uczniów z województwa lubelskiego
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski wymyślili program profilaktyki krótkowzroczności u uczniów z edukacji wczesnoszkolnej. Zbadają wzrok, ale na razie tylko uczniom z województwa lubelskiego.
Teoretycznie Uniwersytet Medyczny w Lublinie najpierw w województwie lubelskim, a docelowo w całej Polsce, będzie badać wzrok dzieci, po to, by leczyć krótkowzroczność, która według ministra edukacji staje się epidemią.
– To niezwykle ważne dla uczniów mówi Przemysław Czarnek.
Program badania krótkowzroczności w szkołach jest jednym z czerech programów zapowiadanych przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka – obok programu aktywnego powrotu uczniów do szkół po pandemii: „WF z AWF”, programu zajęć wspomagających dla uczniów i programu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniów i nauczycieli.
W ramach programu zostaną przeprowadzone nieinwazyjne badania okulistyczne, m.in. ocena obrazu oka na postawie zdjęć cyfrowych. Ich wyniki będą przetwarzane z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Pozwoli to kompleksowo analizować dane medyczne i szybko ustalić ewentualne ryzyko występowania zmian patologicznych. U uczniów ze stwierdzoną wadą zostanie wdrożone leczenie okulistyczne.
Badania przesiewowe będą przeprowadzane w reżimie sanitarnym, w grupie 900 dzieci z klas I-III z lubelskich szkół, tj. 300 uczniów z Lublina, 300 z gminy miejskiej, 300 z gminy wiejskiej z obszaru woj. lubelskiego. Zbadanych zostanie również 60 nauczycieli oraz 450 rodziców dzieci objętych tym programem.
KOM
Fot. Canva