Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?
Ameryki nie odkryję, jeśli napiszę, że podstawą jest robinie listy zakupów (i trzymanie się jej!) oraz śledzenie promocji. Jak się za to zabrać? I co jeszcze robić, żeby trochę zaoszczędzić?
- Gazetki promocyjne
Do tej pory uważałam gazetki promocyjne za niepotrzebną makulaturę. Jednak gdy byliśmy pod kreską, zaczęłam je kolekcjonować. Przeglądam gazetki z okolicznych marketów i dyskontów i wypisuję, co z którego kiedy kupić. Oczywiście możesz też to robić on-line wchodząc na strony sklepów, ja jednak jestem fanką papieru. Dodatkowy plus tego jest taki, że makulaturę można później… sprzedać! I zarobić kilka groszy. Gdzie? Zapytaj w pobliskim skupie złomu.
- Lista zakupów
Gdy już wypiszesz interesujące Cię promocje, stwórz listę zakupów na najbliższe dni. Zastanów się, jakie posiłki możesz z tego przygotować i sprawdź, gdzie najtaniej będzie dokupić brakujące rzeczy.
Jeśli nie chcesz się bawić z gazetkami, a chciałabyś zaplanować posiłki na kilka dni z rzędu, możesz wykorzystać poniższy sposób, czyli przygotować własną „maszynę losującą” obiady.
- Karty rabatowe i aplikacje
Robisz często zakupy w jakimś sklepie? Zamiast odpowiadać kasjerce, że nie masz karty lojalnościowej, poproś o wyrobienie takiej. Ściągnij też aplikacje na telefon, które działają całkiem podobnie – pozwalają zaoszczędzić na niektórych produktach.
- Kupuj sezonowe produkty
Będzie taniej i… zdrowiej! Jeśli kupujemy latem i jesienią polskie jabłka zamiast cytrusów, nie dość że płacimy za owoce mniej, to jeszcze kupujemy je bez środków zabezpieczających ich transport z dalekich krajów. Owoce i warzywa wybieraj przede wszystkim krajowe i sezonowe. Zimą czy wczesną wiosną może się zdarzyć, że tańsze będą owoce tropikalne.
- Zwróć uwagę na przeceny
Sprawdź dokładnie datę przydatności do spożycia i oceń, czy nie opłaca Ci się np. kupić jakiś produkt, wstępnie go przetworzyć i zamrozić.
- Kupujesz mięso z kurczaka? Kup całego ptaka!
Kurczak w całości wychodzi dużo taniej niż jego poszczególne części. Nogi czy piersi łatwo wykroić, a na reszcie możesz ugotować rosół i praktycznie każdą inną zupę.
- Zapisuj wydatki
Po kilku dniach będziesz wiedzieć, na co idzie najwięcej pieniędzy. Wówczas możesz się zastanowić, czy np. nie jecie z rodziną zbyt dużo mięsa. Warto choć czasem je zastąpić np. warzywami strączkowymi.
Miłego oszczędzania!
Karolina O-M
Pingback: Jak przeżyć niedziele bez handlu, czyli poradnik zakupowy – Mamkowo.pl – blogo-serwis dla rodziców
Pingback: Uczymy się robić zakupy – Mamkowo.pl – blogo-serwis dla rodziców