Wróżby andrzejkowe dla dzieci

Zbliża się magiczna noc – andrzejki. Tradycja mówi, że w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilie św. Andrzeja, należy wróżyć, a wróżby te na pewno się spełnią! Lanie wosku to podstawa, ale co można jeszcze zorganizować, szczególnie jeśli andrzejki chcemy spędzić z dziećmi?

 

Kiedyś w andrzejki wróżyły sobie tylko panny na wydaniu. Kawalerowie wróżyć mogli sobie tydzień wcześniej – w katarzynki, czyli w wigilię św. Katarzyny. Dziś z okazji andrzejek wróżą sobie wszyscy.

 

Jeśli jesteś panną lub kawalerem na wydaniu, nie zapomnij o włożeniu pod poduszkę karteczek z imionami potencjalnych mężów/żon. Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twoje zamążpójście będzie niebawem – utnij w dniu św. Andrzeja gałązkę wiśni lub czereśni i wstaw do wazonu. Jeśli zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia – ślub blisko!

 

A podczas imprezy andrzejkowej przygotuj wosk (z kilku połamanych białych świeczek – rozpuść je w rondelku), miskę z wodą, klucz z dużą dziurką i lampę, dzięki której będziecie tworzyć cienie woskowych figurek. Jeśli we wróżeniu udział biorą dzieci, musicie bardzo uważać, aby nikt nie poparzył się gorącym woskiem!

 

Prostą do wykonania wróżbą jest wróżba z butów. Każdy uczestnik zabawy bierze jeden ze swoich butów i po kolei wraz z innymi ustawia go od najdalszej od wyjścia ściany aż do drzwi wyjściowych. Palce jednego buta mają się stykać z piętą następnego. Czyj but pierwszy dotarł do progu, ten jako pierwszy zmieni stan cywilny.

 

Kolejna wróżba to korki na wodzie. Potrzebujemy kilku korków od wina, kilku szpilek, karteczek z wypisanymi imionami (ja żeńskie przygotowałam na różowych karteczkach, a męskie – na błękitnych, ale spokojnie możesz użyć białych kartek) oraz miski z wodą. Do każdego korka przyczepiasz niczym żagiel karteczkę z imieniem. I teraz puszczamy na wodę – które korki się ze sobą spotkają, te osoby połączy związek (przy dzieciach można oświadczyć, że osoby z połączonych koreczków zostaną najlepszymi przyjaciółmi).

 

Wróżba z niewidzialnym atramentem – którym jest po prostu sok z cytryny. Za pomocą wykałaczki lub patyczka piszemy sokiem na białych karteczkach wróżby (mogą to być imiona, albo np. zawody). Karteczki wrzucamy do kapelusza i każde dziecko losuje swoją. Po wylosowaniu osoba dorosła unosi karteczkę nad płomieniem świecy i tak pojawia się napis. Magia, co?

 

Możemy też przygotować „Gwiazdy marzeń”. Ja gwiazdki wycięłam z żółtego papieru i na każdej napisałam jakieś marzenie, np. „wygrasz w totka”. Gdy nadchodzi czas na tę wróżbę, układamy gwiazdki napisami do dołu i pozwalamy każdemu dziecku wylosować jedną.

 

 

Ostatnia z moich wróżb to „Worek z zawodami”. Potrzebujemy przeróżnych niewielkich akcesoriów charakterystycznych dla danego zawodu, np. pędzel do makijażu – kosmetyczka, młotek – budowlaniec, strzykawka – lekarz (a może pielęgniarka?), nitka – krawiec (a może kreator mody?), długopis – dziennikarz lub pisarz, łyżka – kucharz, pędzelek – malarz. Dzieci po kolei losują przedmioty.

 

 

Miłej zabawy andrzejkowej!

 

Karolina O-M

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *