Pod patronatem Mamkowo.pl: Gruba Grupa Wsparcia

Świdnickie stowarzyszenie Mamy co kochamy, którego jestem członkinią, z początkiem nowego roku organizuje Grubą Grupę Wsparcia – dla osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami.

Łatwo jest nam ocenić otyłą osobę, że sama się doprowadziła do takiego stanu i uznać ją za zwyczajnie leniwą i żarłoczną, tymczasem tusza może wynikać z błędów żywieniowych popełnionych przez rodziców tej osoby w jej dzieciństwie, albo z problemów ze zdrowiem, hormonów, z przyjmowanych leków. Gruba Grupa Wsparcia powstaje nie tyle, żeby walczyć z dodatkowymi kilogramami (choć to też jest jednym z celów), ale przede wszystkim po to, aby wspierać osoby z nadwagą i otyłością w ich dążeniu do zdrowia.

Pierwszym celem jest samoakceptacja. Osoby z nadwagą czy otyłością bardzo często nie akceptują swojego ciała, nie akceptują siebie. Dopóki nie zaakceptują, że są, jakie są, nie uda im się skutecznie zmienić podejścia do żywienia, ruchu, stylu życia. Stąd też nieco zaczepna nazwa całego przedsięwzięcia: „Gruba Grupa Wsparcia”. Chodzi o nabranie dystansu do siebie i swoich problemów.

Początek roku to czas postanowień i planów, to świetny czas, aby przyłączyć się do tej zupełnie darmowej grupy wsparcia. Jej członkowie nie będą się odchudzać krótkodystansowo, przechodzić na drastyczne diety, głodzić! Nie będą się licytować na liczbę zgubionych kilogramów czy centymetrów. Będą zmieniać swoje życie, wspierać się i pomagać sobie wzajemnie w dążeniu do zdrowia.

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną. Jednocześnie osoby z nadwagą i otyłe często są stygmatyzowane w społeczeństwie. Mają problemy ze znalezieniem pracy, często są uznawane za leniwe i mniej warte od tych z nienaganną sylwetką. Wstydzą się swojego wyglądu, wstydzą się zabierać publicznie głos, walczyć o swoje. Wszechobecne reklamy niezdrowych przekąsek, które według sloganów mają poprawiać nastrój, nie pomagają przejść na zdrowy tryb życia. Szczupłość jest promowana w mediach, co sprawia, że osoby z dodatkowymi kilogramami czują się wykluczone ze społeczeństwa. A to może prowadzić do kolejnych problemów psychologicznych i zdrowotnych. Za tuszą często kryją się prawdziwe tragedie.

Pierwsze spotkanie Grubej Grupy Wsparcia w poniedziałek, 8 stycznia, o godz. 18.00 w sali 001 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy (ul. Długa 33). Zapraszam serdecznie! Będę prowadziła to spotkanie (i mam nadzieję wiele kolejnych!).

Karolina Osińska-Marcińczyk

One thought on “Pod patronatem Mamkowo.pl: Gruba Grupa Wsparcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *