Chcesz zadbać o siebie? Wyznacz cele i dąż do nich!

To takie proste, prawda? Wystarczy coś zaplanować, a później to zrealizować. Dlaczego więc z tą realizacją są problemy? Jak możemy sobie pomóc? Zapraszam do pobrania mojego „Wyznacznika celów na 2018 rok” – on z pewnością choć trochę pomoże!

 

Motywowanie siebie samego do zmiany to trudne zadanie. Ale nie niewykonalne! Pomoże  WYZNACZNIK CELÓW NA 2018 ROK. Pobierz go i wydrukuj (najlepiej na jednej kartce)!

 

Rozpocząć musimy od rozpoznania, jakiej zmiany chcemy dokonać, jakie działania podjąć. Następnie musimy sformułować to w kategorii zachowania, a nie rezultatu (nie: „Chcę schudnąć”, tylko: „Chcę się zdrowo odżywiać”). Teraz porozmawiajmy ze sobą i odpowiedzmy na sześć pytań (najlepiej pisemnie – pytanie te i miejsce na odpowiedzi masz na drugiej stronie „Wyznacznika celów na 2018 rok” – wydrukuj go sobie i zachowaj!):
1. Dlaczego chcę dokonać zmiany?
2. W jakim stopniu jestem gotowy na zmianę w skali 1-10?
3. Dlaczego nie wybrałem mniejszej liczby?
4. Jakie będą pozytywne skutki zmiany?
5. Dlaczego te skutki są dla mnie ważne? – to pytanie zadaj sobie trzy razy i trzy razy na nie odpowiedz!
6. Jaki jest następny krok? – wybierz mały następny krok (możliwy do wykonania) i określ czas, po którego upływie ocenisz postępy i zdecydujesz się na krok następny[1].

 

Odpowiedzi udzielone? To super! Mamy więc za sobą pierwszy etap, o którym pisze Brian Tracy: pragnienie. Wiemy, czego chcemy. Etap drugi to: wiara – musimy być absolutnie przekonani do tego, że wyznaczony cel jest możliwy do zrealizowania. Etap trzeci to zapisanie tego wszystkiego. Poprzez szczegółowe opisanie planów wzmacniamy swoje pragnienia i pogłębiamy wiarę w możliwość ich realizacji. Etap czwarty to określenie korzyści płynących z osiągnięcia celu (to już zrobiliśmy odpowiadając wcześniej na pytanie nr 4). Etap piąty to analiza naszego punktu wyjścia – przyjrzyjmy się swojemu życiu. Etap szósty to wyznaczenie ostatecznego terminu na realizację zamierzeń. Etap siódmy to określenie przeszkód stojących nam na drodze. Etap ósmy to określenie dodatkowych informacji lub wiedzy, której będziemy potrzebować. Etap dziewiąty to ustalenie, jakiej współpracy będziemy potrzebować (lista ludzi, z którymi będziemy współpracować przy osiąganiu celów – może zapiszesz się razem z koleżanką na fitness?). Etap dziesiąty to sporządzenie planu, a jedenasty to wizualizacja (wyobraź sobie dokładnie, jak będziesz wyglądać i jak się będziesz czuć po zrealizowaniu planu). Teraz już tylko etap dwunasty: wytrwałość[2]. Tak, to najtrudniejszy etap, ale tuż po nim czeka nagroda!

 

Nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę i rano przebiegać 10 km, trzymać ścisłą dietę, a wieczorem robić tysiąc brzuszków. Nawet nie powinniśmy. Musimy pamiętać, że drobne decyzje podejmowane codziennie kształtują nasze przeznaczenie[3]!

 

Istnieją tylko cztery sposoby na poprawę jakości życia:
1. Pewnych rzeczy możesz robić więcej.
2. Pewnych rzeczy możesz robić mniej.
3. Możesz zacząć robić rzeczy, których w tej chwili nie robisz wcale.
4. Z pewnych rzeczy możesz zrezygnować zupełnie[4].

 

Wypełnij więc drugą część „Ważnych notatek” na odwrocie „Wyznacznika celów na 2018 rok”.

 

Teraz zabierz się za główną stronę „Wyznacznika celów na 2018 rok” – zmierz się, zważ się. I określ cele. Jednak nie szczegółowo (np. waga 55 kg), tylko przedziałowo (np. waga 50-60 kg). Badania naukowe mówią o tym, że znacznie chętniej będziemy podejmować starania, jeżeli zamiast szczegółowego celu wyrażonego za pomocą konkretnej liczby wyznaczymy sobie cel przedziałowy o takiej samej średniej wartości[5]!

 

Teraz przed nami dwanaście miesięcy, które możemy przeżyć dobrze lub tak sobie. Od Ciebie zależy, którą opcję wybierzesz!

 

Karolina Osińska-Marcińczyk

 

Przypisy:

[1] Michael V. Pantalon, Błyskawiczne wywieranie wpływu. Jak motywować siebie i innych do natychmiastowego działania. Metoda sześciu kroków, GPW, Gdańsk 2011, s. 11 oraz 96-97.

[2] Brian Tracy, Maksimum osiągnięć, Muza SA, Warszawa 2009, s. 173-175.

[3] Anthony Robbins, Obudź w sobie olbrzyma… i miej wpływ na całe swoje życie – od zaraz!, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2014, s. 643.

[4] Brian Tracy, Droga do sukcesu, Muza SA, Warszawa 2009, s. 12-13.

[5] Robert B. Cialdini, Steve J. Martin, Noah J. Goldstein, Mała wielka zmiana. Jak skuteczniej wywierać wpływ, GPW, Sopot 2016, s. 107.

One thought on “Chcesz zadbać o siebie? Wyznacz cele i dąż do nich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *